EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / MOTORIZMUS / Eurotunel je nevyužitý! Preprava tovaru bude preto lacnejšia

Eurotunel je nevyužitý! Preprava tovaru bude preto lacnejšia

Eurotunel
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Európska komisia privítala oznámenia Eurotunelu o záväzku k zníženiu súčasnej úrovne poplatkov za prístupové dráhy. Tieto poplatky, ktoré sú uložené prevádzkovateľom nákladnej železničnej dopravy využívajúcim tunel pod Lamanšským prielivom, by sa mali znížiť až o 50%. V najbližších piatich rokoch by to malo viesť k zdvojnásobeniu nákladnej železničnej dopravy v tuneli.

Momentálne je v tuneli až 43% nevyužitej kapacity. Hlavným dôvodom sú vysoké poplatky za prístup k infraštruktúre a výsledkom je, že väčšina nákladov je namiesto železníc prevážaná na nákladných vozidlách.

Podpredseda Európskej komisie Siim Kallas: „Vítam vyhlásenie Eurotunelu, pretože by mal pripraviť spôsob pre prepravu väčšieho množstva nákladu za nižšie ceny. Je logické odblokovať hlavnú prekážku v európskej prepravnej sieti. Je to dobrá správa pre európske podniky, ktoré sa spoliehajú na efektívne a konkurencieschopné ceny dopravných služieb a tiež dobrá správa pre ich zákazníkov. Taktiež je to dobrá správa pre životné prostredie, pretože koľajnice sú energeticky najefektívnejším spôsobom prepravy tovaru.

Viac..  Slovenskí kamionisti sa obávajú novej európskej legislatívy. Cesta ku kompromisu bude hrboľatá

V súčasnosti jazdí tunelom každý deň priemerne len sedem nákladných vlakov. Železničné nákladné spoločnosti sa sťažujú, že nadmerné poplatky za prístup k dráham, ktoré sa šplhajú až do výšky 4500 eur za jeden nákladný vlak, robia využitie tunela neekonomickým. V rámci nového systému nákladných poplatkov v Eurotuneli sa ich priemerné zníženie bude líšiť, ale odhaduje sa, že sa bude pohybovať medzi 30 – 45 %. Sú stanovené aj ďalšie kľúčové opatrenia, ako zavedenie zliav pre nových účastníkov a viac typov nákladných vlakov, zrušenie bezpečnostných poplatkov, a prísľub, že nový systém bude v prevádzke od júna 2014 až do roku 2023.

Záväzok Eurotunelu je priamou odpoveďou na právne prešetrovanie Európskou komisiou. Ide o prešetrovanie voči Francúzsku a Veľkej Británii pre nevykonanie európskych pravidiel o prístupe k infraštruktúre v tuneli pod Lamanšským prielivom, ktoré bolo začaté v roku 2013.

O tib

Odporúčame pozrieť

benova

Monika Beňová: Lepšie podmienky a sociálna ochrana pracovníkov v nákladnej preprave sú nevyhnutnosťou

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) budú dnes hlasovať o navrhovanej novelizácii predpisov týkajúcich sa cestnej nákladnej dopravy, …