EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Európska politika neexistuje. Na Globsecu padali tvrdé slová

Európska politika neexistuje. Na Globsecu padali tvrdé slová

Globsec 2014
Globsec 2014. PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – V hlavnom meste pokračuje medzinárodná bezpečnostná konferencia GLOBSEC. Potrvá do piatku 16. mája. Očakávané stretnutie premiérov V4 prinieslo viacero zaujímavých vyhlásení. V rámci bezpečnostnej konferencie prehlásili, čo si myslia o spoločnej politike. Novozvolený prezident Andrej Kiska sa stretol so šéfom NATO Andersom Fogh Rassmussenom.

Bez otázok novinárov

Konferenciu odštartovali príhovory premiérov krajín Višehradskej štvorky . Premiér Robert Fico na úvod povedal, že “ak príjmeme najtvrdšie sankcie voči Rusku, rast slovenskej ekonomiky klesne z 3,7 na 1 percento.” Téma sankcií čaká krajiny V4 v krátkom čase. “Netvárme sa, že nájdeme spoločné stanovisko,” dodal.

Maďarský staronový premiér Viktor Orbán si myslí, že “Európska politika neexistuje. V prvom rade rieši biznis a nie diverzifikáciu zdrojov.

Hlavnou témou Ukrajina

Fico považuje samopal v niektorých častiach Ukrajiny za bežnú vec. “Je to bežné ako nosenie hodiniek u nás na Slovensku,” prehlásil počas prejavu.

Premiér otvoril aj otázku financovanie armády. “Za posledné dva roky sme urobili neuveriteľné konsolidačné opatrenia. Máme jeden z najnižších dlhov v rámci EÚ a eurozóny. Neviem si predstaviť, že by na Slovensku v najbližších rokoch bol priestor na zvyšovanie rozpočtu pre armádu,” vyhlásil premiér.

Viac..  Monika Smolková o rakúskom predsedníctve: Bolo jedno z najsebeckejších, aké sme mali

Účastníci budú diskutovať aj o ďalších horúcich témach medzinárodných vzťahov, napríklad o vzostupe a páde politického islamu, budúcnosti Východného partnerstva a vývoji na západnom Balkáne. Nosnou témou je ukrajinská kríza.

Svetové politické špičky

Na konferencii je viac ako 1 100 účastníkov zo 61 štátov. “Máme tu päť predsedov vlády, deväť ministrov zahraničných vecí, štyroch ministrov obrany a mnoho ďalších významných účastníkov,” potvrdil Lajčák.

Medzinárodná konferencia prebieha v bratislavskom hoteli Kempinski. Stan pre novinárov má rozlohu 400 metrov štvorcových. Na akciu sa sa akreditovalo 180 domácich a zahraničných reportérov.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Lajcak

GLOBSEC bol v Bratislave už po 13-krát. Vznikol pritom ako študentská iniciatíva

BRATISLAVA / Vzniklo to ako študentská iniciatíva pred 13 rokmi a postupne sa sa z toho …