Separatisti so samopalmi, obyvatelia Donecka majú strach


ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Nepokoje aj dnes ovládli ulice Donecka. Na Ukrajine sa budú už na budúci týždeň konať prezidentské voľby. Úrady sa obávajú ich bojkotovania najmä vo východo-ukrajinských regiónoch a tiež rozsiahlych protestov.

Proruskí aktivisti v kuklách so samopalmi. To je obraz momentálnej situácie v Donecku. Zaberajú ulice a vyháňajú miestnych obyvateľov preč. Hoci sa v meste zatiaľ nestrieľa, podľa reportéra Martina Krpača, majú miestni strach.

“Išla som z práce a kričali na mňa, aby som išla preč. Je to strašné, mám veľký strach,” hovorí miestna obyvateľka.

Znárodnenie podnikov Donbasu

Separatisti v Doneckej oblasti v utorok splnili svoje vyhrážky a ohlásili “znárodnenie” všetkých podnikov Donbasu. Oznámila to agentúra Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na prehlásenie šéfa samozvaného parlamentu “Doneckej ľudovej republiky” Denisa Pušilina.

“Nemám už silu ďalej brániť túžbam a prianiam obyvateľov Doneckej oblasti,” odôvodnil svoje rozhodnutie Pušilin. Neupresnil ale, akým spôsobom budú separatisti znárodňovať.

Útok na Achmetova

Krok má byť podľa ukrajinských médií priamym útokom na oligarchu Rinata Achmetova, ktorý sa separatisom postavil a na protest proti nim zorganizoval kaciu vo svojich závodoch.

Viac..  Prieskum verejnej mienky v EÚ: Rastúca podpora Únie v čase prebiehajúcej vojny na Ukrajine

Uhoľný a oceliarsky magnát Achmetov má približne 300 000 zamestnancov. Vo videoodkaze na nich apeloval, aby sa zjednotili za “Donbas bez zbraní a masiek.”

Separatistov označil za banditov a vrahov. Obvinili ich z genocídy v Donbase. Protestné akcie by sa podľa neho mali konať dovtedy, kým nebude nastolený poriadok.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

vojak

Únia zmrazila bojový výcvik vojakov v Mali pre obavy zo spolupráce s ruskými žoldniermi

Šéf diplomacie Európskej únie (EÚ) Josep Borrell nariadil pozastavenie bojového výcviku vojakov v Mali. To …