Plynovod do Číny sa Európy netýka, tvrdia analytici

plynovod
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Ani ruská, ani čínska strana neinformovali, na akej cene plynu sa dohodli. Zdroje plynárenského odvetvia uviedli, že je v pásme 350 až 380 amerických dolárov (256 až 278 eur) za tisíc kubických metrov. Približne rovnakú cenu platí väčšina európskych energetických firiem.

Plyn na 30 rokov

Historická dohoda Ruska s Čínou o dodávkach plynu by mohla ovplyvniť ceny v Európe. Tvrdí to generálny riaditeľ ruskej štátnej spoločnosti Gazprom Alexej Miller. Moskva a Peking podpísali zmluvu o dodávkach ruského plynu na čínsky trh na najbližších 30 rokovHodnota kontaktu je viac ako 400 miliárd dolárov (vyše 300 miliárd eur).

cene plynu zatiaľ ani jedna zo strán neinformovala, ale mala by sa pohybovať v rozpätí 350 až 380 dolárov (256 až 278 eur) za tisíc kubických metrov, čo je približne rovnaká cena, ako platí väčšina európskych energetických firiem.

“Cena 350 dolárov za tisíc kubických metrov je nižšia ako pre stredoeurópsky trh,” uviedol Karel Hirman, riaditeľ sekcie energetických činností Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. “Otázka však je, ako to bude. Rusko ešte musí vybudovať plynovod a to je otázka niekoľkých rokov. Musí ho potiahnuť až na čínsku hranicu. Európy sa to však netýka. Osobne tento kontrakt vítam. Pre Európu môže byť len prínosom, pretože môže potlačiť ceny skvapalneného plynu smerom dole.” 

Platba vopred

Plynovod do Číny musí gigant Gazprom ešte len vybudovať. Mal by prepravovať 38 miliárd kubických metrov ročne. Dodávky sú naplánované na rok 2018. Krajiny sa dohodli na platbe vopred, a tak musí Čína zaplatiť 25 miliárd dolárov (viac ako 18 miliárd eur).

“Pre Rusko nie je dohoda výhodná, si myslím. Otázna je návratnosť investícií spojená s vybudovaním plynovodu na východe krajiny. Ide o oblasť východnej Sibíri, ložiská pri Bajkale, ktoré sa Európy netýkajú a sú v štádiu rozpracovania,” ozrejmil Hirman.

“Do Číny budú pre dodávky plynu používané plynové polia, ktoré sa budú ešte len rozvíjať. To sú polia niekde v okolí Bajkalu. To znamená, vôbec to technicky nie je plyn, ktorý by bol určený pre Európu,” potvrdil aj Tomáš Mareček, predseda predstavenstva slovenského prepravcu plynu Eustream.

Rusko-čínska plynová dohoda sa ale môže stať predmetom politických a mediálnych hier. “Môžeme očakávať, že v rámci zvyšovania geopolitického napätia to ruská strana môže interpretovať tak, že pokiaľ Európa nemá záujem o ruský plyn, tak ho radšej budú dodávať do Číny. Prípadne to môžu mediálne využívať ako argument, že plyn nepotečie do Európy, ale do Číny, ale vecne by to bola pravdepodobne iba politická hra,” uviedol Mareček.

Viac..  Spotreba domácností v eurozóne aj v celej Únii v treťom kvartáli stúpla

Slovensko je pripravené

Podľa premiéra Roberta Fica je Slovensko pripravené na všetky alternatívy, ktoré by pri dodávkach plynu mohli nastať po 1. júni 2014. Vladimir Putin prednedávnom totiž informoval, že v prípade, ak Ukrajina nezaplatí za dodaný plyn, môžu byť od 1. júna odstavené dodávky plynu pre ukrajinský trh. To môže mať dôsledky aj pre Európu.

Zastavenie dodávok plynu z Ukrajiny sa však neočakáva. “Je veľmi pravdepodobné, že od 1. júna 2014 Gazprom prestane dodávať plyn na ukrajinský trh pre domácu spotrebu. To ale neznamená, že by nemal pokračovať plyn tranzitom na Slovensko a ďalej do západnej Európy,” vyhlásil premiér.

“Keby na Slovensko neprišiel ani jeden jediný meter kubický plynu ani zo západu ani z východu tak do konca septembra 2014 máme pokryté všetky potreby,” uviedol premiér.

Rezervné toky

Pripúšťa však, že v budúcnosti by sa situácia mohla zmeniť a to v prípade, keby Gazprom zistil na ukrajinskom území úniky plynu určeného pre tranzit ďalej na západ.“Pokiaľ by takéto niečo nastalo, potom môžeme uvažovať v budúcnosti o tom, že by prišli ešte radikálnejšie rozhodnutia Gazpromu,” hovorí Fico.

Ak zastavia dodávky plynu, na Slovensko bude odoberať cez reverzné toky z Českej republiky a Rakúska. Tieto toky prevyšujú reálne potreby slovenských domácností a ekonomiky. Zvyšok by mohol ísť na Ukrajinu.

Navyše prepojenie Slovensko-Maďarsko by mohlo byť hotové 1. januára 2015. Slovensko by tak malo ďalší zdroj.

Zásoby ropy má Slovensko na 93 dní, čo je európsky štandard. “Je ešte dosť veľká zásoba u komerčných dodávateľov alebo vlastníkov. Spolu máme zásobu na 150 dní,” dodal Tomáš Malatinský, Minister hospodárstva Slovenskej republiky.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Európa nečelí žiadnej bezprostrednej hrozbe v súvislosti s covidovou situáciou v Číne

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge uviedol, že agentúra nevidí „žiadnu bezprostrednú …

Consent choices