EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Slováci volia poslancov do Európskeho parlamentu

Slováci volia poslancov do Európskeho parlamentu

eu
Vlajka Európskej únie. PHOTO: Flickr.

Slováci už po tretíkrát volia poslancov do Európskeho parlamentu. O trinástich zástupcoch Slovenska môže až do 22:00 rozhodnúť v 5 946 volebných okrskoch približne 4,4 milióna voličov. Výsledky volieb do Európskeho parlamentu budú zverejnené v nedeľu 25. mája o 23:00.

Tretie voľby

Sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu sú už tretie v poradí na Slovensku. Predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009.

Počet poslancov z každého členského štátu Európskej únie stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ a z nej vyplýva, že Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu.

O trinásť slovenských kresiel sa uchádza rekordných 29 politických strán a koalícií. Poslancom v europarlamente chce byť za Slovensko až 332 kandidátov, z toho 81 žien.

Fico volil ráno

Možnosť začať voľby skôr využili v obci Lazany v okrese Prievidza, kde sa hlasovanie začalo o hodinu skôr, o 6:00. Aj tu sa však musí dať hlasovať do 22:00. Až do skončenia volebného dňa, do 24:00 platí volebné informačné moratórium.

Viac..  Ivan Štefanec: Hrdo sa hlásim k tradícii európskej kresťanskej demokracie

Krátko po otvorení volebných miestností o 7:00 už odvolil aj predseda vlády Robert Fico. Ten odvolil na základnej škole na Majerníkovej ulici na Dlhých dieloch v Bratislave.

Robert Fico vyzval všetkých občanov, aby išli voliť a pomohli tak prekonať takzvaný slovenský paradox, keď naša krajina napriek väčšinovému pozitívnemu vzťahu občanov k Európskej únii, mala už dvakrát po sebe v predchádzajúcich voľbách najnižšiu účasť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Jurzyca

Eugen Jurzyca: Európska únia má na život ľudí na Slovensku obrovský vplyv

Eugen Jurzyca, kandidát na europoslanca odpovedá na otázky o eurovoľbách 2019, Európskej únii a Európskom parlamente. Eugen …