EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Zbraňami vyženieme kyjevskú armádu, kričia obyvatelia Slavjanska

Zbraňami vyženieme kyjevskú armádu, kričia obyvatelia Slavjanska

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Ešte pred pár týždňami bolo mesto Slavjansk neznáme. Dnes ho pozná takmer celý svet. Mesto stále držia v napätí separatisti. Žijú tam dokonca Slováci. Jeden z nich je v podstate v prvej línii.

Sovietske mesto

Slavjansk je typické stotisícové mesto ako vystrihnuté z knižiek o Sovietskom zväze. Veľké asfaltové námestie a v strede socha Lenina. Ulice sú prázdne, ani živej duše v okolí. Kto nemusí, nevychádza. Občas vidno len vojakov. Obchody sú zatvorené, ľudia hladní, bankomaty zablokované. Slavjansk je vojnovou zónou.

“Mám hrozný strach. O deti, o manžela, o moju rodinu. Každý deň a noc počujeme výstrely, výbuchy. Bojíme sa o život,” opisuje obyvateľka. “Fašistická armáda z Kyjeva ohrozuje naše životy,” dodáva obyvateľ.

5 guľometov

Slavjansk sa stal domovom aj pre Bratislavčana Ľubomíra Kotaja. Síce v rukách nemá zbraň, ale je stále v prvej línií. Vedie tu monitorovaciu misiu OSBE. Jeho život je nepretržite v ohrození. “Mám strach. Už mi na hlavu mierilo päť guľometov,” priznáva Ľubomír Kotaj, vedúci patrole pozorovacej misie OBSE.

Viac..  Minister Lajčák rokoval s predstaviteľmi OBSE o situácii na Ukrajine

Zúčastnil sa viac ako 20 volieb po celom svete, ale táto je preňho najťažšia. Výsledky jeho prieskumu ovplyvnia názory najmocnejších vlád sveta. “Správu dostane Biely dom a tiež Kremeľ,” dodáva.

Žiadne prezidentské voľby

V Slavjansku nie je nikto na strane kyjevskej vlády. Separatisti vyhlásili svoju ľudovú republiku. Okolo vjazdu do ústredia rebelov sú všade vrecia s pieskom a otvormi pre ostreľovačov. Základňu obliehajú vojaci s guľometmi a pištoľami. Stanovištia majú na každom kilometri.

“Touto pištoľou sa ubránim. Nechcem, aby sem vtrhla kyjevská armáda,” hovorí jeden z ozbrojených mužov. Áno, mám kalašnikov,” priznáva druhý.

V tejto časti krajiny asi prezidentské voľby nebudú. Viac ako polovicu volebných miestností vôbec nevytvorili. Separatisti zničili urny, hlasovacie lístky a členom komisie sa vyhrážali smrťou.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Lajcak

Lajčák a Lavrov hovorili o prevzatí predsedníctva Slovenska v organizácii pre bezpečnosť

BRATISLAVA / Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a prípravy Slovenska na prevzatie predsedníctva …