EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Zeman varoval Ukrajincov pred copatým anjelikom

Zeman varoval Ukrajincov pred copatým anjelikom

tymošenková
Ukrajinská expremiérka Julia Tymošenková. PHOTO: Flickr.

Český prezident Miloš Zeman nepriamo varoval pred víťazstvom Julie Tymošenkovej v nedeľných prezidentských voľbách na Ukrajine. Zdôraznil, že sa nechce miešať do vnútorných záležitostí krajiny ani vyjadrovať sympatie či antipatie. Hlava štátu je na oficiálnej návšteve Moldavska.

Riziko občianskej vojny

“Anjelik s copatými vlasmi nemusí byť anjelikom,” prehlásil prezident Zeman. Český politik verí, že nový ukrajinský prezident dosiahne zmierenie s proruskými separatistami a vyhne sa riziku občianskej vojny.

Moldavský prezident Nicolae Timofti dúfa, že vojenské akcie v krajine susediacej s Moldavskom sa po voľbách upokoja. Kišinev sa obáva rozšírenia násilností na Ukrajine v blízkosti hraníc. Podobný vývoj by podľa niektorých predstaviteľov mohol posilniť separatistické tendencie v prorusky orientovanom regióne Podnestrí.

Tesná prehra

Expremiérka Tymošenková je známa ako jedna z lídrov takzvanej oranžovej revolúcie, ktorá vyniesla v roku 2004 Viktora Janukovyča do prezidentského kresla.

Viac..  PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä víza a boj proti terorizmu

Začiatkom roku 2010 zviedla so zosadeným prezidentom boj o kreslo a tesne prehrala. V októbri 2011 bola odsúdená na sedem rokov väzenia. Musela zaplatiť vysokú pokutu za predražený dovoz ruského plynu.

Kličko sa vzdal

Expremiérka sa za poslednú dobu “preslávila” telefonátom, v ktorom pohrozila Moskve za anexiu Krymu. Chce použiť všetky známosti a varovať celý svet tak, aby z Ruska zostala iba spálená zem.

Vo februári tohto roku bola počas revolučných zmien prepustená. V súčasnosti sa uchádza o prezidentské kreslo. Jeden z hlavných favoritov volieb Petro Porošenko ju vyzval, aby sa vzdala kandidatúry. V jeho prospech tak urobil opozičný líder Vitalij Kličko. Podľa najnovších prieskumov má najväčšiu šancu práve podnikateľ Porošenko.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Od krivých banánov ku apokalypse

Čo sa nepodarilo Grécku, možno dokáže Spojené kráľovstvo. Ak však čítate tieto riadky, svet ešte …