AKTUALIZOVANÉ: Toto sú mená našich nových europoslancov!

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Smer-SD vyhral na Slovensku voľby do Európskeho parlamentu, ale pravdepodobne päť súčasných mandátov neobhájil. Po paralelnom sčítaní hlasov niektorých politických strán Smer-SD získal približne 25-percentnú podporu voličov a v europarlamente ho v novom volebnom období budú zastupovať štyria poslanci. Dvoch poslancov, tak ako v súčasnosti by malo mať KDH, ktoré podporilo približne 13 percent voličov. Ide o neoficiálne výsledky, tie oficiálne sa zverejnia po 23:00 hod.

SMER vyhral

V Európskom parlamente by mali mať po jednom poslancovi SDKÚ-DS, OĽaNO, NOVA, Most-Híd, SaS a SMK. Jednej z týchto strán by mal pripadnúť aj druhý mandát po prepočítaní hlasov v druhom skrutíniu. Druhý mandát získa pravdepodobne SDKÚ-DS, alebo OĽaNO. SDKÚ-DS mala doteraz v EP dvoch poslancov, rovnako aj SMK. Okrem nich mala jedného poslanca SNS, ktorá sa teraz do EP zrejme nedostane. Rovnako ani HZDS, ktoré už do volieb nekandidovalo.

Volebná účasť nedosiahla ani 13 percent.

Podľa zistení denníka Pravda nás v Európskom parlamente budú zastupovať títo europoslanci:

  • Maroš Šefčovič (Smer), Monika Flašíková Beňová (Smer), Boris Zala (Smer), Vladimír Maňka (Smer),
  • Anna Záborská (KDH), Miroslav Mikolášik (KDH),
  • Ivan Štefanec (SDKÚ), Eduard Kukan (SDKÚ),
  • Branislav Škripek (Obyčajní ľudia),
  • József Nagy (Most-Híd),
  • Richard Sulík (SaS),
  • Pál Csáky (SMK)
  • Jana Žitňanská (Nova, KDS, OKS).

Bratislava volila

V bratislavskom obvode vyhral eurovoľby Smer-SD, ktorému odovzdalo v Bratislave hlas približne 19 percent voličov. Vyplýva to z neoficiálneho sčítania hlasov niektorých politických strán. Na druhom mieste v Bratislave skončila SDKÚ-DS so ziskom približne 15,5 percenta.

Viac..  Európska únia potrebuje rozšíriť svoje kapacity a konať slobodnejšie

Prvú trojicu uzatvára v tomto obvode koalícia strán NOVA, OKS, KDS. Tá získala viac ako 10 000 hlasov. Za nimi v Bratislave nasleduje SaS so ziskom približne 12 a pol percenta a KDH, ktoré v tomto obvode volilo zhruba 10 percent voličov. OĽaNO získalo približne 6 a pol percenta hlasov. Ostatné strany v Bratislave neprekročili päťpercentnú hranicu.

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY Z CELEJ EÚ BUDÚ ZVEREJNENÉ TU

Pokojný priebeh

Hlasovanie v sobotných voľbách do Európskeho parlamentu prebiehalo pokojne a bez problémov. “O siedmej hodine sa otvorilo 5 945 volebných miestností,” povedala na úvod zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie pre voľby do Európskeho parlamentu Eva Chmelová.

Možnosť začať voľby skôr využili v obci Lazany v okrese Prievidza, kde sa hlasovanie začalo o hodinu skôr, o 6:00. Aj tu sa však muselo dať hlasovať do 22:00. Až do skončenia volebného dňa, do 24:00 platí volebné informačné moratórium.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

eurovolby

Mladým ľuďom na Európe záleží. Dôkazom sú výsledky účasti na eurovoľbách

BRATISLAVA / V tohtoročných eurovoľbách mladí ľudia ukázali, že im Európa nie je jedno. Účasť na …