EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Československo sa stalo čiernou dierou Európy

Československo sa stalo čiernou dierou Európy

slovensko vlajka
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Cez víkend Európania rozhodovali o budúcnosti únie voľbami do Európskeho parlamentu. Slovensko sa s účasťou 13,05 percenta stalo doslova čiernou dierou Európy.

Predseda strany Smer-SD a predseda vlády Robert Fico ďakuje trinástim percentám občanov Slovenska, ktorí sa zúčastnili v sobotu na voľbách do Európskeho parlamentu (EP) a víta výsledok lídra kandidátky Smeru Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie.

Podľa Fica “extrémne nízka účasť voličov na Slovensku neumožňuje žiadne politologické závery z výsledkov jednotlivých politických strán”. Premiér a líder Smeru súčasne plne rešpektuje rozhodnutie 87 percent občanov Slovenska nevoliť.

“Postoj voličov na Slovensku je dôkazom, že problematika EP nie je v našej krajine v centre voličskej pozornosti,” uvádza sa vo vyhlásení premiéra, ktoré agentúre SITA poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Spoločné stretnutia europoslancov

SDKÚ-DS chce iniciovať spoločné stretnutie trinástich slovenských europoslancov. Ako povedal europoslanec Eduard Kukan, cieľom iniciatívy je spoločná obhajoba slovenských záujmov v Európskej únii.

Podľa neho by slovenskí poslanci mali pôsobiť pri záujmoch SR ako jeden celok, aj keď sú zaradení v rôznych frakciách. “Chceme, aby sa naša nová európska trinástka zišla a pokúsila sa koordinovať zaradenie do výborov a efektívnejšie obhajovanie záujmov SR,“ povedal Kukan.

Eurovoľby podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša ukázali, že na Slovensku klesá dôvera v Smer a narastá dôvera v stredopravé strany. Podobný trend je podľa neho aj v Európe, kde pravicové strany získali viac mandátov ako ľavica. Strana obhájila v Európskom parlamente dva posty. “Náš sen sa stal realitou,“ povedal Frešo s tým, že k obhajobe postov prispela kandidátka SDKÚ-DS, ktorú nazval kandidátkou zdravého rozumu.

Podpredseda strany a novozvolený europoslanec Ivan Štefanec si dôveru voličov veľmi váži. Sám chce v EP pokračovať v predkladaní návrhov, ktoré pomôžu tvoriť nové pracovné miesta. “Budem brániť, aby nevznikali nové dane, aby sme si zachovali daňovú suverenitu,“ povedal. Pri rozpočte únie bude presadzovať viac prostriedkov na vzdelanie. Neposlednou jeho prioritou je presadzovanie znižovania administratívy.

Viac..  Jana Kiššová: Zvýšenie minimálnej mzdy prehĺbi regionálne rozdiely. A nie len to

Kukan chce pokračovať v angažovaní sa v zahraničnom výbore a ako vedúci delegácie EP pre Balkán. Chce sa však angažovať aj v starostlivosti o seniorov, o päťdesiatnikov, ktorí prišli o prácu, o kvalitu potravín či životného prostredia.

Ľavica posilnila

Socialisti eurovoľby v Európskej únii podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) síce tesne prehrali, ale keďže narástla radikálna ľavica aj zelení, ľavica v Európskom parlamente posilnila.

Ako povedal Blaha, aj liberáli sú v Európe skôr doľava. “Takže tlak na vládnucu pravicu bude silný,“ uviedol s tým, že ho teší úspech švédskej a talianskej ľavice a je rád, že v Grécku porazila pravičiarov silne ľavicová Syriza.

Blaha upozornil, že napriek veľkému prepadu vyhrali voľby ľudovci, teda kresťanskodemokratická pravica. “Svoje víťazstvo však opiera o kontroverzného Viktora Orbána či Silvia Berlusconiho, čo ju bude strápňovať a prenasledovať celých päť rokov,“ vyhlásil.

Ak sa podľa neho šéfom Európskej komisie stane kandidát EPP Jean-Claude Juncker, naďalej sa bude škrtať, EÚ bude najmä o biznise. “Navyše, Juncker je ešte nudnejší typ politika ako súčasný predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, takže EÚ bude pre väčšinu populácie naďalej symbolom technokratickej odtrhnutosti od reálneho života,“ uviedol Blaha.

Lipšic: s NOVA treba počítať

Voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých koalícia NOVA, ODS a KDS získala jeden poslanecký mandát, podľa lídra strany Daniela Lipšica ukázali, že so stranou NOVA treba počítať.

“Sme prvou stranou, ktorá uspela v eurovoľbách predtým, ako prešla parlamentnými voľbami,“ povedal Lipšic. Výsledky eurovolieb považuje pre NOVU za úspech, aj keď pôvodným cieľom bol zisk dvoch poslaneckých mandátov.

O ram

Odporúčame pozrieť

Fico

Robert Fico: Postoj Slovenska je principiálny, žiadne povinné kvóty neprichádzajú do úvahy

“Vytváranie spoločných obranných síl do budúcnosti má obrovský potenciál,” povedal premiér na brífingu po samite …

  • zorro

    hlavne Ceskoslovensko, ked uz, tak spravne Cesko-Slovensko, uz prestante s tymi pseudohistorickymi nazvami, je to trapne, uz to mame snad za sebou, chvalabohu. to iba Cesi smutia za svojou dojnou kravou a svojim “Ceskoslovenskom”…