Európa sa s nevôľou díva na Ficov postoj voči Rusku

robert fico
Róbert Fico, slovenský premiér. PHOTO: Flickr.

Zatiaľ, čo Európska únia sa snaží vyvíjať nátlak na Moskvu, slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa stretol s ruským vicepremiérom Dimitrijom Rogozinom, ktorý sa Rumunsku vyhrážal bombardérmi. Cieľom bolo zachovať priateľské slovensko-ruské vzťahy, konštatuje komentár agentúry Reuters.

Slovensko-ruské vzťahy

Slovensko udržuje nadštandardné vzťahy s Ruskom, aj napriek kritike zo strany Európskej únie. Tá sa snažila na začiatku tohto týždňa zatlačiť na Kremeľ a sankcionovať ho za Ukrajinu. Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák však v tom čase smeroval do Moskvy, kde sa stretol s ruským vicepremiérom Dimitrijom Rogozinom, ktorý má zákaz vstupu do krajín Únie. Vyhrážal sa totiž, že preletí nad štátom NATO v bombardéri. “Nabudúce budem letieť v Tu-160,” píše Reuters.

Slovensko-ruský zvláštny vzťah je súčasťou trápneho balansovania Slovenska, ktoré si chce zachovať výhody z blízkeho vzťahu s Ruskom, a súčasne chce profitovať aj z členstva v Európskej únii.

Dva dôvody

Slovensko lavíruje z dvoch dôvodov. Po prvé, asi 40 percent plynu importuje Rusko do Európy práve cez Ukrajinu a na Slovensko. Po druhé, premiér Robert Fico sa vyjadril, že obchodné väzby a dovoz ruského plynu by sa mali skôr rozvíjať, než trestať Kremeľ.

Premiér sa za zatvorenými dverami s lídrami krajín V4 vyjadril, že v prípade ďalších sankcií EÚ voči Rusku bude brániť hospodárske záujmy Slovenska do “posledného dychu”. Nemenovaný európsky diplomat na slová premiéra reagoval, že “by bolo lepšie, keby Fico uprednostňoval elementárnu bezpečnosť v Európe ako ceny plynu pre Slovensko”.

Viac..  I. Korčok: Je naším záujmom, aby Ukrajina prosperovala, keď sa darí susedovi, darí sa aj nám

Plyn a zbrane

Rogozin je predsedom medzivládnej komisie pre hospodársku, vedeckú a technickú spoluprácu. Za Slovensko je spolupredsedom práve Lajčák. Ich stretnutie teda poukazuje na blízke slovensko-ruské vzťahy.

Komisia sa venuje hlavne problematike zbraní a plynu. Slovensko je závislé na ruských dodávkach zemného plynu a tiež na jeho stíhačkách MiG-29 a protilietadlových systémoch.

Priateľské vzťahy

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa vyjadrilo, že návšteva bola neoficiálna a rozhodli sa odložiť tak stretnutie komisie, ktoré malo byť v júni.

Lajčák si návštevu Moskvy obhajoval tým, že pomáha udržiavať priateľské vzťahy medzi Ruskom a Západom. “Slovensko je a chce byť dôveryhodným členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Chce však udržiavať priateľské vzťahy s nečlenskými krajinami,” uviedol.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …