Ján Figeľ rokuje v Bruseli o novom šéfovi EK

figel
PHOTO: Redakcia/red.

V Bruseli sa dnes koná povolebné rokovanie členov Európskej rady po tom, čo sa cez víkend na území 28 štátov uskutočnili voľby do Európskeho parlamentu. V budove Kráľovskej akadémie sa zídu lídri Európskej ľudovej strany (EĽS), ktorá získala najviac (212) mandátov. Strany EĽS (KDH, SDKÚ-DS, SMK a Most-Híd) zvíťazili aj na Slovensku so ziskom 6 postov pred ľavicovým SMERom so 4 mandátmi.

Rokovania sa zo Slovenska zúčastňuje predseda KDH Ján Figeľ. Ako povedal pred odchodom, “úspech extrémistov a nacionalistov v niektorých krajinách nemožno podceňovať. Kresťanskí demokrati sa sústredia v nasledujúcom období na ozdravenie hospodárskeho vývoja a rast zamestnanosti. Ale treba efektívnejšie riešiť tiež problémy imigrácie, bezpečnosti a finančnej stability v EÚ.”

Podľa J. Figeľa “Únia nepotrebuje viac centralizácie, ale viac subsidiarizácie. Nepotrebuje rozvíjať ideologickú, ale ekonomickú cestu. Z tohto pohľadu je kandidatúra a víťazstvo Jean-Claude Junckera v minulotýždňových voľbách dôležitým prvým krokom v procese vytvorenia novej Európskej komisie. Je to jeden z najskúsenejších štátnikov súčasnej Európy. Podporu KDH mal už pri výbere na post lídra a má ju, samozrejme, aj dnes, po úspešných voľbách.”

Juncker ako volebný líder EĽS navštívil Slovensko pred voľbami v máji. Po prvýkrát bol v Bratislave ako predseda Európskej rady a luxemburský premiér v auguste 1997, kedy sa stretol nielen s predsedom vlády Vladimírom Mečiarom, ale na vlastnú žiadosť aj s predstaviteľmi vtedajšej slovenskej opozície. Podľa jeho slov 12 z 15-tich štátov vtedajšej Únie odmietalo slovenské ašpirácie na integráciu do EÚ z dôvodu neplnenia politických kritérií. Slovensko na rozdiel od troch svojich susedov – Poľska, Maďarska a Českej republiky – nebolo na Luxemburskom summite v r. 1997 pozvané na rokovania o vstupe do EÚ. Stalo sa tak až o dva roky neskôr v Helsinkách, v decembri 1999.

Viac..  Európska komisia napriek pandémii prognózuje pevný hospodársky rast

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

figel

Ján Figeľ poslal vláde list kvôli zákazu verejných bohoslužieb. Obrátil sa aj na Európsky súd pre ľudské práva. Prečítajte si celé znenie

Vážený pán premiér, vážení členovia vlády SR, obraciam sa na Vás s odvahou a s …