EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Voľby na Ukrajine uznáva svet ako legitímne

Voľby na Ukrajine uznáva svet ako legitímne

ukrajina vlakja
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Medzinárodní pozorovatelia na čele s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ocenili v pondelok priebeh prezidentských volieb na Ukrajine. Hlasovanie podľa nich vo veľkej väčšine prebehlo v súlade s medzinárodnými pravidlami a základnými slobodami napriek tomu, že voľbám na východe krajiny bránili ozbrojení separatisti.

“Napriek pokračujúcim nepokojom na východe volebné úrady vyvinuli značnú snahu, aby hlasovanie prebehlo v celej krajine,” konštatuje sa vo vyhlásení monitorovacej misie.

Pozorovatelia však kritizovali násilné uzavretie niektorých volebných miestností ozbrojenými skupinami, únosy, hrozby smrťou ako aj krádeže volebného zariadenia a materiálov.

“Kvalitné usporiadanie volieb dáva novému prezidentovi Ukrajiny silnú legitimitu na to, aby okamžite odštartoval dialóg s občanmi východných regiónov a aby obnovil dôveru v spoločnosti,” povedal Andreas Gross, šéf delegácie Rady Európy, ktorá bola súčasťou pozorovateľskej misie OBSE. Podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov vo voľbách už v prvom kole zvíťazil miliardár Petro Porošenko, ktorý získal vyše 53 percent hlasov.

Slovensko víta prezidentské voľby 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí víta uskutočnenie predčasných prezidentských volieb na Ukrajine. “Napriek blokovaniu činnosti volebných komisií v niektorých obvodoch na východe Ukrajiny zo strany ozbrojených separatistov, MZVaEZ SR hodnotí voľby ako demokratické a legitímne,” píše sa vo vyhlásení ministerstva.

Viac..  Blížia sa voľby do Európskeho parlamentu. Existuje možnosť ako ukázať, že vám to nie je jedno

Ministerstvo zahraničných vecí verí, že zvolenie hlavy štátu prispeje k riešeniu vnútropolitickej krízy na Ukrajine a pomôže k národnému zmiereniu i nastoleniu bezpečnosti v krajine. Veria tiež, že zvolenie nového ukrajinského prezidenta pomôže naštartovať reformné procesy v politickej, hospodárskej a sociálnej oblasti a prispeje k obnoveniu normálneho fungovania štátu.

Česi podporia prezidenta

Česká republika oceňuje priebeh i výsledok nedeľných prezidentských volieb na Ukrajine. Česi sú pripravení podporovať nového prezidenta pri nutných reformách.

“Rovnako ako misia OBSE oceňujem odhodlanie ukrajinských úradov usporiadať riadne voľby, ktoré splnili medzinárodné záväzky a rešpektovali základné slobody,” píše sa v stanovisku českej diplomacie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

volby

Rada prijala nové pravidlá týkajúce sa volieb do Európskeho parlamentu

Stalo sa tak po tom, ako Európsky parlament 4. júla 2018 vyjadril svoj súhlas. Na to, …