Le Penová buduje vlastnú frakciu, chýbajú jej dvaja členovia

Marine Le Pen
Marine Le Penová, francúzska politička. PHOTO: Flickr.

Národný front francúzskej političky Marine Le Penovej spojil svoje sily so štyrmi ďalšími euroskeptickými stranami s cieľom vytvoriť v Európskom parlamente novú frakciu.

Chaos a odmietanie reforiem

“Budeme sa snažiť blokovať všetky kroky smerujúce k ďalšej federalizácií, ktorá nie je na prospech ľuďom,” vyhlásila francúzska politička. Po minulotýždňových voľbách do Európskeho parlamentu panujú obavy, že sa v ňom euroskeptické a krajne pravicové strany pokúsia vyvolať chaos vetovaním legislatívy a odmietnutím reforiem.

To si vyžaduje vytvorenie spojenectva voči proeurópskym skupinám, ktoré majú v parlamente stále rozhodujúce zastúpenie.

Na vytvorenie novej parlamentnej frakcie v parlamente je potrebná účasť najmenej 25 predstaviteľov zo siedmich krajín. Ochotu spolupracovať s Národným frontom potvrdili holandská Strana pre slobodu vedená Geertom Wildersom, talianska Liga severu, Slobodná strana Rakúska a belgický Flámsky záujem. Päť strán zatiaľ disponuje 38 poslancami.

Gréci a Maďari mimo hry

Le Penová podľa jej slov nepochybuje o tom, že sa skupine podarí získať ďalšie dve ďalšie strany potrebné na založenie frakcie. Odmietla konkretizovať strany, s ktorými rokuje. Potvrdila, že vylučuje spoluprácu s extrémistickými ultrapravicovými subjektmi, akými sú grécky Zlatý úsvit či maďarský Jobbik.

Viac..  Zástupcovia zamestnávateľov, zamestnancov a samospráv nesúhlasia s predloženou novelizáciou zákona o ochrane prírody a krajiny

Doteraz existovalo v europarlamente sedem frakcií. Pravicové euroskeptické strany boli združené v skupine Európa slobody a demokracie, na čele ktorej stál britský politik Nigel Farage.

Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Farege sa Bruseli stretol s vodcom talianskeho protestného Hnutia piatich hviezd Beppem Grillom, s ktorým rokoval o možnom spojenectve.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

eurovolby

Mladým ľuďom na Európe záleží. Dôkazom sú výsledky účasti na eurovoľbách

BRATISLAVA / V tohtoročných eurovoľbách mladí ľudia ukázali, že im Európa nie je jedno. Účasť na …