Už aj Rumunsko bude budovať dialóg o histórii 20. storočia

rumunsko
Rumunská vlajka. PHOTO: Flickr.

28. mája ministri kultúry Poľska a Rumunska – Bogdan Zdrojewski a Hunor Kelemen, podpísali v Bukurešti spolu s predstaviteľmi Nemecka, Slovenska a Maďarska dodatok k zakladaciej listine Európskej siete Pamäť a Solidarita, ktorej cieľom je formovanie dialógu a kolektívnej pamäte v oblasti histórie 20. storočia. Na základe tohto dokumentu bolo Rumunsko zapojené do činnosti ESPS, do ktorej sa doteraz zapojili Poľsko, Slovensko, Nemecko a Maďarsko.

Iste, nemôžeme povedať, že ide o dokument, ktorý zachraňuje životy. Avšak práve z takýchto dokumentov sa rodí dobrá spolupráca medzi štátmi. Prichádzajú mi na myseľ začiatky ESPS. S iniciatívou jej vytvorenia vystúpil minister Bernd Neumann. Dnes by som chcel pozdraviť jeho a aj novú pani ministerku,”  povedal poľský minister kultúry, Bogdan Zdrojewski. 

Tento dokument podpisujeme v krásnom sídle Národnej knižnice v Budapešti. Ďakujem za pohostinstvo a účasť na práci na tomto dokumente. Pozdrav by som chcel poslať tiež do Bratislavy a Budapešti – máme v týchto metropolách priateľov, na ktorých sa nielen môžeme spoľahnúť, ale s ktorými si tiež dobre rozumieme.  Samozrejme, ide o výsledky spolupráce ministrov, ale aj spolupráce našich expertov – tí sú často menej naklonení kompromisom,”  dodal.

Najdôležitejším cieľom ESPS je nájsť cestu, ktorá podporí dialóg o histórii 20. storočia. Hneď, keď sme boli v roku 2013 pozvaní, sme začali vyvíjať úsilie smerujúce k pristúpeniu. Pripojenie Rumunska k tejto iniciatíve sme uznali za nesmierne dôležitý cieľ,”  povedal vicepremiér a rumunský minister kultúry, Hunor Kelemen.

Zároveň zdôraznil: Jedným z najdôležitejších politických cieľov Rumunska je odovzdať budúcej generácii vedomosti v oblasti totalitarizmu 20. storočia a jeho tragických dôsledkov. Ide o obrovskú výzvu a zároveň podmienku, aby sa tieto tragické udalosti už neopakovali. Kvôli poradenským cieľom ESPS sú do jej aktivít zapojení predstavitelia všetkých krajín. Zástupca Rumunska v Riadiacom výbore ESPS bude dr. Florin Abraham. Som presvedčený, že naša prvá spoločná aktivita – kampaň “Freedom Express”, bude mať obrovský význam, zvlášť v roku, kedy uplynie 25 rokov od pádu komunizmu v Európe. Dúfame, že spoločne môžeme viac.” 

Viac..  Vypočutia kandidátov na Európske hlavné mesto kultúry 2026 začnú 2. februára

Deklaráciu podpísali tiež Ondrej Krajňák,  riaditeľ  slovenského  Ústavu pamäti národa, Werner Hans Lauk, veľvyslanec Nemeckej spolkovej republiky v Bukurešti a Botond Zakonyi, veľvyslanec Maďarska v Bukurešti.

Misiou Európskej siete Pamäť a Solidarita je nielen vzájomné poznávanie národných historických narácií alebo riešenie neporozumení, ktoré na ich základe vznikajú, ale tiež smerovanie k odstráneniu niektorých národných a sociálnych stereotypov a budovanie vzájomnej úcty Európanov. ESPS sa venuje tiež výskumu histórie totalitných systémov, diktatúr, vojen a prenasledovaniu v Európe v 20. storočí a tiež rozširovaním moderných foriem medzinárodného dialógu o týchto aspektoch histórie.

Iniciatíva vytvárania Európskej siete Pamäť a Solidarita ako fóra medzinárodnej spolupráce trvá už takmer desať rokov. Dlhoročné rozhovory o jej vytvorení boli spečatené 2. februára 2005, keď ministri kultúry Nemecka, Poľska, Slovenska a Maďarska podpísali špeciálnu zakladaciu listinu.

Vedci a politici z týchto krajín zasadajú v grémiách ESPS. Svoje zastúpenie na nich majú tiež predstavitelia Českej republiky, Rakúska a Lotyšska. Aj s týmito krajinami prebiehajú rokovania o ich pripojení k aktivitám ESPS. V poslednej dobe vyjadrilo záujem zapojiť sa do projektov Siete i Chorvátsko.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

EÚ podporí cezhraničný transfer zdravotníkov na Slovensko

Európska únia koordinuje nasadenie zdravotníckych tímov, ktoré majú pomôcť s liečbou pacientov s COVID-19 na …