Rada NATO-Rusko sa stretne prvý raz od anexie Krymu

 Anders Fogh Rasmussen
Anders Fogh Rasmussen, generálny tajomník NATO. PHOTO: Flickr.

Prvýkrát od marcovej anexie Krymu sa Rusko zíde s vrcholnými predstaviteľmi Severoatlantickej aliancie. Bruselskú schôdzku naplánovanú na pondelok potvrdil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Dve tretiny vojakov

Rada NATO-Rusko sa stretne na úrovni veľvyslancov členských štátov Aliancie a Ruska. Podľa Rasmussena sa sťahujú od ukrajinských hraníc približne dve tretiny ruských vojakov.

“Zaznamenali sme známky čiastočného stiahnutia. Odhadujeme, že asi dve tretiny ruských vojakov bolo stiahnutých,” povedal Rasmussen na zasadaní Parlamentného zhromaždenia NATO v litovskom hlavnom meste Vilniuse.

Pripravení na zásah

NATO odhadovalo, že Rusko zhromaždilo v oblastiach susediacich s Ukrajinou 40 tisíc vojakov. Ešte v stredu nemenovaný aliančný dôstojník hovoril o tom, že Rusko stiahlo len niekoľko tisíc vojakov. Desiatky tisíce podľa jeho slov stále ostávajú na hraniciach.

Rasmussen poznamenal, že aj napriek informácii Rusko ponechalo na hraniciach s Ukrajinou značné sily, ktoré sú pripravené zasiahnuť na príkaz Moskvy. Vítame to, čo sledujeme, ale naďalej naliehame na Rusko, aby stiahlo všetkých vojakov, poznamenal. Ruskí zákonodarci na začiatku ukrajinskej krízy dali prezidentovi Putinovi zvolenie na prípadné použitie sily na Ukrajine.

Viac..  Minister Korčok: Slovensko podporuje teritoriálnu integritu a európske smerovanie Ukrajiny

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

ukrajina

Minister Korčok: Slovensko podporuje teritoriálnu integritu a európske smerovanie Ukrajiny

Návštevou Ukrajiny ukončil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok v utorok …