Martin Schulz sa s nami lúči: Aké bolo funkčné obdobie predsedu Európskeho parlamentu?

Martin Schulz PHOTO: Flickr.
Martin Schulz
PHOTO: Flickr.

Rok 2012 bol pre Európsku úniu rokom zmien. Predsedom Európskeho parlamentu sa stal nemecký sociálny demokrat Martin Schulz, ktorý vo funkcii nahradil Jerzyho Buzeka z Poľska. Za jeho zvolenie hlasovalo 387 zo 670 poslancov. Martin Schulz sa v súčasnosti uchádza o post predsedu Európskej komisie a o priazeň voličov zabojuje v nadchádzajúcich eurovoľbách. Tie sa na Slovensku uskutočnia už 24.mája 2014.

Martin Schulz čelil počas svojho funkčného obdobia mnohým výzvam. Európa sa zmietala v boji s chudobou, ktorú mali ozdraviť úsporné opatrenia a daň z finančných transakcií. Bez povšimnutia neostala ani kríza v Grécku, vojna v Sýrii, sloboda prejavu v Maďarsku, či rozhorčenie nad selektívnou spravodlivosťou na Ukrajine.

Vo veľkom sa riešila tiež otázka rodovej rovnosti a dohoda o duševnom vlastníctve ACTA. Dôležitým bodom rokovaní bol vzdelávací program Erasmus, ktorého sa ročne zúčastnia milióny mladých Európanov.

Viac..  Komisia predkladá usmernenie na posilnenie Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií

Úspešným záverom pre Európsky parlament bola v roku 2012 Nobelova cena za mier. Finančnú odmenu z výhry použila Európska únia na vzdelávanie detí v oblastiach postihnutých vojnou. Peniaze tak poputovali na projekty do krajín, v ktorých mier nie je samozrejmosťou.

Viac sa dozviete v priloženom videu.

O ruz

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Program Erasmus podporí aj vzdelávanie seniorov

Európsky parlament v máji schválil dvojnásobné navýšenie prostriedkov na program Erasmus+, ktorý podporuje mobilitu študentov …