V Bruseli zasadá Rada NATO-Rusko

eu parlament
Európsky parlament v Bruseli. PHOTO: Flickr.

Prvýkrát od anexie Krymu sa v Bruseli zíde Rada NATO-Rusko. Stane sa tak na úrovni veľvyslancov členských štátov aliancie a Ruska. Predmetom bude bezpečnostná situácia okolo Ukrajiny. Rusko sa podľa generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Andersa Fogh Rasmussena sťahuje z ukrajinských hraníc. Dve tretiny vojakov sú na ústupe. Podľa neho ale naďalej ostávajú na hranici značné sily, ktoré sú schopné útoku.

V Berlíne pokračujú trojstranné rokovania medzi zástupcami Európskej komisie, Ruska a Ukrajiny o dodávkach plynu. Kyjev zaplatil časť dlhu. Ruská spoločnosť Gazprom dodávala Ukrajine plyn za 268,5 dolárov (196 eur) za tisíc metrov kubických. V apríli cenu jednostranne zvýšila na 485 dolárov (356 eur).

Kyjev sa snaží zmeniť podmienky dohody z roku 2009, ktorú uzatvorila vláda expremiérky Julije Tymošenkovej. Podľa tejto dohody musí Ukrajina kúpiť stanovený objem plynu bez ohľadu na to, či ho potrebuje alebo nie. Cena 485 dolárov je najvyššou v celej Európe.

Viac..  Bruselský samit - deň 2: Podľa Matoviča sa rokovania rysujú pre Slovensko dobrým smerom. Michel navrhuje presun 50 mld. eur

Po tom, čo bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou, Rusko cenu znížilo na 268,5 dolárov. Po februárovom zvrhnutí exprezidenta Rusi trvajú na platnosti starej zmluvy a starej ceny.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O kat

Avatar

Odporúčame pozrieť

Trump

Trump chce summit G7 až po novembrových prezidentských voľbách, plánuje pozvať aj Rusov

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že po novembrových voľbách by chcel …