EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KULTÚRA / Tretí grécky bail-out bude Európu stáť len jednociferné miliardové číslo

Tretí grécky bail-out bude Európu stáť len jednociferné miliardové číslo

Grécky parlament
Grécky parlament. PHOTO: Flickr.

EÚ sa pred voľbami podarilo vyhnúť PR katastrofe, napríklad ďalšiemu bankrotu Grécka. Takže teraz sa mu môže konečne začať venovať. Nemecký minister financií Schauble sa vyjadril, že tretí grécky bail-out bude Európu stáť len jednociferné miliardové číslo. Mucha oproti doterajším 240 miliardám. Správna otázka však znie, koľko bude stáť štvrtý, piaty, šiesty…? Záchrana topiaceho sa Grécka v počte častí môže pomaly konkurovať seriálu Baywatch.

Grécki politici už tradične tvrdia, že žiaden ďalší bail-out nepotrebujú. Uvidíme, či vydržia dlhšie ako španielska vláda. Tá bail-out popierala ešte pár hodín pred tým, ako ho dostala. No domáce požiare musia hasiť neustále. Snaha udržať grécky moloch štátu v chode (spomínate na ich plán postaviť automobilový okruh uprostred najväčšej krízy?) priniesla rapídne zvýšenie daní. Dnes štvrtina obyvateľstva, teda 2,5 milióna Grékov, má problém platiť dane, a ich dlh voči štátu každý mesiac narastá o miliardu eur (400 eur na dlžníka). A to ich v júli ešte čaká nábeh novej dane z nehnuteľností. Nuž, asi budú potrebovať veľmi veľkú basu.

Španielska vláda je zúfalá, chce zaviesť novú daň na prázdne domy

Viac..  Taliansko straší ako Grécko. Narozdiel od roku 2010 by to mohlo byť horšie

Možno si to povšimlo Španielsko a preto chce vláda znížiť sadzbu dane z príjmu právnických osôb z úrovne 30 % na 25 %. Niektoré ich nápady sú však skôr zúfalým výkrikom. Napríklad nová daň na prázdne domy. Tých je po prasknutí realitnej bubliny v krajine niekoľko miliónov, ale banky ich do značnej miery držia mimo trh. Za prvé preto, že sa nedajú predať, a za druhé preto, že nemusia hneď realizovať straty. Štát bude touto daňou do značnej miery zdaňovať aj sám seba. Štátna „zlá“ banka Sareb totiž len v Katalánsku vlastní 40 000 prázdnych obytných jednotiek, ktoré prevzala od komerčných bánk. Možno ďalším nápadom bude daň z nezamestnanosti, to by mohlo pomôcť!

Portugalskej vláde zase skomplikoval život miestny ústavný súd, ktorý vyhlásil 800 miliónové škrty na platoch v štátnej správe za protiústavné. Vláde tak vznikla v rozpočte diera 700 miliónov, čo si všimli aj EÚ a MMF a zablokovali vyplatenie 2,6 miliardovej splátky pomoci, ktorú Portugalsko dostáva od roku 2011.

 Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O red

Odporúčame pozrieť

peniaze

Euro opäť zažíva otrasy. Paradoxne to ale prinesie aj pozitíva

BRATISLAVA / Jednotná európska mena má opäť problém. Po voľbách v Taliansku si to namierila dole …