Euro otestovalo hladinu 1,3500 EURUSD a odrazilo sa nahor

euro
PHOTO: Flickr.

Azda najzásadnejšou informáciou pondelkového obchodovania bolo zverejnenie odhadu inflácie v Nemecku za mesiac máj. Cenový rast v najväčšej ekonomike eurozóny v máji nečakane spomalil z aprílových 1,1 % na 0,6 % [podľa harmonizovanej európskej metodiky HICP], čo naznačilo ďalšie spomalenie inflácie aj v eurozóne ako celku. Spomalenie inflácie opätovne rozvírilo špekulácie o tom, že ECB vo štvrtok zasiahne a to pravdepodobne prostredníctvom celého balíka opatrení.

Euro na tieto správy reagovalo poklesom a počas dňa si pohoršilo z úrovne 1,3635 EURUSD až pod hladinu 1,3600 EURUSD, pod ktorou napokon obchodovanie aj uzavrelo. „Buy the rumour, sell the fact“, hovorieva sa medzi obchodníkmi. A také niečo platilo aj v úvode uplynulého týždňa na menovom páre EURUSD.

“V pondelok boli zverejnené spomínané inflačné čísla z Nemecka, ktoré poukázali na ďalšie spomalenie cenového rastu. To vzbudilo očakávania, že inflácia spomalila aj v eurozóne ako celku,” hovorí Dana Špacírová, analytička Poštovej banky. V pondelok tak obchodníci nakupovali dolár v očakávaní, že inflácia v eurozóne spomalí a

ECB bude musieť vo štvrtok konať. V utorok sa domnienky potvrdili [a tu prichádza druhá časť vety] a obchodníci zareagovali predajom dolárov a nákupom eura. Euro tak v utorok voči doláru zmazávalo pondelkové straty a polepšilo si z rannej úrovne 1,3600 EURUSD na popoludňajších 1,3648 EURUSD, čo je úroveň dlhodobého kĺzavého priemeru. Túto hladinu ale napokon spoločná mena neudržala a do záveru obchodovania mierne stratila na úroveň 1,3630 EURUSD, na ktorej deň uzavrela. V stredu spoločná mena eurozóny oslabila. V prvej časti obchodovania síce euro atakovalo úroveň svojho dlhodobého kĺzavého priemeru a testovalo hladinu 1,3640 EURUSD, no udržať ju nedokázalo ani napriek tomu, že dáta z amerického trhu práce v podobe zmeny zamestnanosti ADP skôr sklamali.

Do záveru obchodovania euro svoje dopoludňajšie zisky stratilo a deň uzavrelo na hladine 1,3600 EURUSD. Vo štvrtok prišlo dlhoočakávané rozhodnutie ECB o nastavení menovej politiky. Euro najskôr v reakcii na ohlásené opatrenia zareagovalo poklesom na nové 4 – mesačné minimum 1,3500 EURUSD. Keďže však ECB zatiaľ neprišla s kvantitatívnym uvoľňovaním v pravom zmysle slova, euro straty zmazalo. V závere obchodovania tak bolo euro napokon silnejšie ako na jeho začiatku. Spoločná mena eurozóny uzavrela deň na úrovni 1,3660 EURUSD, teda s polpercentným ziskom.

Viac..  Michal Šimečka: Podmienenie čerpania eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu Európska komisia neuplatňuje, pripravujeme na ňu žalobu

Piatok sa na trhu niesol v znamení doznievajúcich reakcií na štvrtkové zasadnutie ECB, ktoré prinieslo nielen zníženie úrokových sadzieb, ale aj náčrt nových neštandardných opatrení. Euro sa voči doláru obchodovalo v okolí hladiny 1,3650 EURUSD. Na trhu počas dopoludňajšej európskej seansy chýbali zásadnejšie makrosprávy a obchodovanie tak bolo skôr pokojné. Jediný výraznejší výkyv kurzu eura voči doláru prišiel po zverejnení dát z amerického trhu práce. Krátkodobé posilnenie však euro rýchlo zmazalo a na konci dňa i týždňa sa voči doláru obchodovalo na úrovni 1,3640 EURUSD.

Spomedzi mien nášho regiónu sa minulý týždeň darilo najmä poľskému zlotému, ktorý voči euru posilnil o 1,2 % na piatkovú zatváraciu úroveň 4,0960 EURPLN. Poľská mena je tak najsilnejšia od začiatku roka 2013 a na trhu sa objavujú šumy, že tamojšia centrálna banka by proti sile zlotého mohla intervenovať. Maďarský forint sa v piatok voči euru obchodoval na rovnakej úrovni ako v pondelok, t. j. 302,80 EURHUF a stabilná bola aj česká koruna, ktorej kurz sa držal v okolí úrovne 27,460 EURCZK.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka …