EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Zeman chce do troch rokov euro

Zeman chce do troch rokov euro

zeman
Miloš Zeman, český prezident. PHOTO: Flickr.

Český prezident Miloš Zeman chce prijať do troch rokov jednotnú menu. Za prijatie eura v roku 2017 je podľa prieskumu iba štvrtina Čechov. Zeman poukázal na spokojnosť Rakúšanov a Slovákov s európskou menou.

Pre spoločnú európsku menu sa podľa Zemana vyslovili všetky české proeurópske strany ako ANO a TOP 09.

“Nestačí mať euro len v programe. Je nutné pre to niečo urobiť. To znamená stanoviť plán prijatia eura, určiť termín a zvoliť stratégiu prechodu z koruny na euro,” povedal Zeman. Prezident sa domnieva, že sa to dá stihnúť do roku 2017. Dúfa, že sa to podarí.

Vlastná mena = problém?

Podľa Zemana je s eurom spokojných 70 percent obyvateľov Slovenska a Rakúska. Nie je to jediný argument zavedenia spoločnej meny. “Česká ekonomika je malá exportná. 80 percent našej produkcie sa vyváža a tri štvrtiny exportérov podporuje zavedenie eura, aby neboli vystavení kurzovému riziku,” povedal prezident.

Viac..  Jana Žitňanská: Striedanie letného a zimného času treba zrušiť

Slovensko a Rakúsko podľa Zemana preukázali, že euro ich ekonomiku nijako neohrozuje. Naopak pomáha ich hospodárskemu rozvoju. Krajiny, ktoré majú národné meny, sa dostávajú do problémov. Napríklad na Islande sa národná mena znehodnotila o 70 percent,” povedal.

Euro nie je podľa prezidenta všeliekom, ale ide o jeden z nástrojov, ako oživiť ekonomiku. “Euro nie je zlé, ale nie je ani nástrojom pre zdražovanie,” zdôraznil.

S prijatím eura má problém pravicová ODS, ktorá pred voľbami do Európskeho parlamentu zorganizovala petíciu zachovania koruny ako českej meny. Vyzýva vládu, aby vyjednala pre Českú republiku trvalú výnimku a neprijímala euro, kým s ním nebudú súhlasiť občania v referende.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

peniaze

Euro valcuje trh. Oplatia sa nákupy cez internet aj zahraničné dovolenky

BRATISLAVA / Nákupy cez internet z Ameriky, alebo aj dovolenky v obľúbených destináciách Slovákov ako napríklad …