Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 23.týždňa 2014

zemeguľa
PHOTO: Flickr.

ÍRSKO

Ratingová agentúra S&P v piatok zdvihla ratingové hodnotenie Írska na úroveň A – s pozitívnym výhľadom. Hodnotenie írskej úverovej spoľahlivosti sa tak podľa agentúry vrátilo na „áčkovú“ úroveň, na ktorej bola krajina naposledy hodnotená na konci roku 2010. Podľa S&P pritom Írsko nikdy nespadlo do tzv. špekulatívneho pásma a to ani v období, keď čerpalo medzinárodnú pomoc.

“Na konci minulého roku Írsko ako prvá krajina opustilo záchranný program Trojky a začalo sa financovať výlučne za trhových podmienok. Aj tento dôvod stál za rozhodnutím S&P zvýšiť krajine rating,” hovorí Dana Špacírová, analytička Poštovej banky.

Agentúra ďalej vyzdvihla vysoký prílev PZI do ekonomiky, expanziu exportu a prebytok bežného účtu platobnej bilancie. Pozitívny výhľad by sa mohol pretaviť do ďalšieho zvýšenia ratingu krajiny v prípade, že sa potvrdí ekonomická obnova a zníži deficit verejných financií. S&P tiež vyzvala írske banky k ďalšiemu ozdravovaniu svojich bilancií.

MAĎARSKO

V piatok nelenila ani ratingová agentúra Fitch, ktorá sa bližšie pozrela na úverovú spoľahlivosť našich južných susedov. Maďarský rating agentúra ponechala na úrovni BB+ so stabilným výhľadom. Nenaplnili sa tak očakávania niektorých maďarských predstaviteľov, ktorí volali po vylepšení výhľadu ratingu na pozitívny. Maďarsko tak zostáva hodnotené v špekulatívnom pásme najmä z dôvodu vysokej miery zadlženia [aj v cudzích menách] či znovuzvolenia kontroverznej strany Fidesz, ktorá tak bude pokračovať v menej štandardných politikách v odvetviach bankovníctva či energetiky.
Maďarský minister hospodárstva Varga potvrdil zámery vlády zaviesť v dohľadnej dobe nové dane vrátane daní z reklamy. Sadzba novej dane z reklamy by sa mala pohybovať od 0 % do 20 % v závislosti od výšky príjmov dotknutých spoločností. Nová daň by tak mohla negatívne zasiahnuť najmä najväčších poskytovateľov reklamného priestoru, ktorými sú celoštátne média. Okrem toho Maďarsko zvažuje zníženie sadzby dane z príjmov fyzických osôb zo súčasných 16 % na menej ako 10 %. Všetko však bude podľa ministra závisieť od ďalšieho vývoja ekonomickej situácie.

Viac..  Maďarský parlament odhlasoval zákaz šírenia informácií o LGBT problematike v školách

LITVA

Európska komisia vo svojej najnovšej konvergenčnej správe odporučila, aby sa Litva od začiatku budúceho roka stala členom eurozóny. Po Estónsku a Lotyšsku by sa tak členom menového bloku mala stať aj posledná pobaltská ekonomika. Litva splnila všetky podmienky pre prijatie eura, teda tzv. Maastrichtské kritériá. Formálne rozhodnutie o prijatí Litvy do eurozóny padne v júli, kedy bude stanovený aj konverzný kurz tamojšej meny litovského litasu voči euru. Ten by ale nemal byť prekvapením, nakoľko kurz litasu je na euro už roky naviazaný [formou tzv. pegu] a stanovený na stredovej úrovni 3,4528 EURLTL.

JAPONSKO

Japonský premiér Abe je za to, aby sa v Japonsku v čo najkratšom možnom čase znížila sadzba korporátnej dane. V Japonsku aktuálne platí efektívna daňová sadzba pre firmy na úrovni 36,5 % a je tak v porovnaní s globálnym štandardom pomerne vysoká. Priemerná sadzba korporátnej dane v krajinách EÚ sa nachádza na úrovni okolo 25 %, pričom napríklad v Bulharsku dosahuje len 10 %. Japonsko by chcelo korporátne dane zreformovať do konca tohto roka, pričom sadzba by sa mala znížiť najskôr na 30 % a následne na 25 %. Zníženie daňového zaťaženia pre firmy je súčasťou Abeho programu nazvaného „tri šípy“, ktorý obsahoval napríklad aj aprílové zvýšenie sadzby DPH.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Tedros Adhanom

WHO s Veľkou Britániou intenzívne komunikuje o novom kmeni koronavírusu

(SITA) – Lokalizácia novej formy koronavírusu vo Veľkej Británii je predmetom „intenzívnej komunikácie“ s miestnymi …