EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Pri prekročení hranice EÚ treba ohlásiť už 10 000 eur

Pri prekročení hranice EÚ treba ohlásiť už 10 000 eur

peniaze
PHOTO: Flickr.

Ľudia, ktorí vstupujú na územie Európskej únie alebo ho opúšťajú s hotovosťou 10 tisíc eur, prípadne vyššou, musia túto skutočnosť ohlásiť.

Opatrenie je súčasťou úsilia Bruselu v boji proti praniu špinavých peňazí, terorizmu a kriminalite. Ide tiež o snahu o posilnenie bezpečnosti.

Colný úrad

“Povinnosť nahlásiť hotovosť má každý, kto prichádza či opúšťa hranice únie, a to nielen cez hraničný priechod, ale napríklad aj na medzinárodnom letisku,” priblížila. Oznámiť treba aj to, ak má cestovateľ pri sebe túto sumu v inej mene alebo v ľahko zameniteľných aktívach ako napríklad v dlhopisoch, akciách či cestovných šekoch.

Vyhlásenie o hotovosti sa vypĺňa a predkladá na colnom úrade alebo inom príslušnom orgáne, ktorým v iných členských štátoch EÚ môže podľa ich národnej legislatívy byť aj iný orgán ako colný úrad, alebo na hraničnom priechode.

Viac..  Na Merkelovú podali Nemci pre migráciu 1000 trestných oznámení

Trestné stíhanie

“Vyhlásením o hotovosti chce Brusel predchádzať pohybu nelegálnych peňazí, praniu špinavých peňazí, ale taktiež financovaniu terorizmu,” poznamenala Macíková

Ak občan vyhlásenie o hotovosti nevyplní alebo predloží falošné údaje, hotovosť mu môže byť zadržaná alebo zhabaná. Taktiež môže byť vystavený hrozbe trestného stíhania.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Julian King

Komisia: EÚ zmenšuje priestor pôsobenia teroristov

Európska komisia predložila správu o opatreniach, ktoré sa prijali od prejavu predsedu Junckera o stave …