EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Hviezdou uplynulého týždňa je zemný plyn. Pšenica prepadá

Hviezdou uplynulého týždňa je zemný plyn. Pšenica prepadá

pšenica
PHOTO: Flickr.

• Pšenica obchodovaná na chicagskej burze zažíva najdlhšiu sériu prepadov za posledných 20 rokov.

• Zlato si polepšilo v dôsledku pokrývania krátkych pozícií.

• Hlavnou hviezdou komoditných trhov je zemný plyn, ktorého cena vzrástla o 3,6%.

Zatiaľ čo akciové trhy aj naďalej rastú, k čomu prispela najmä posledná vlna stimulačných opatrení vydaných centrálnou bankou a ďalšia optimistická správa o stave pracovného trhu v USA, reakcia komoditných trhov bola nevýrazná. Poľnohospodárskemu sektoru robili starosti optimistické predpovede, ktoré u mnohých komodít odhadujú vysokú produkciu.

Pozornosť priemyselných kovov bola upriamená na Čínu a na tamojšie finančné obchody, ktoré už predtým boli vystavené kritike. Energetický sektor sa držal svojho rozmedzia s výnimkou zemného plynu, ktorého cena vzrástla. Vzácne kovy sa dočkali mierneho postrčenia nahor. Zníženie úrokových sadzieb a následné holubičie oznámenia vydané Európskou centrálnou bankou totiž viedli k sťahovaniu krátkych pozícií.

Poľnohospodárske komodity majú za sebou už šiesty stratový týždeň v rade. Cena poľnohospodárskeho indexu DJ-UBS tak zo svojho prudkého rastu od februára do marca stratila viac ako polovicu. Stratu o 2,4 percenta, ku ktorej počas posledného týždňa došlo, mali na svedomí najmä káva Arabica a pšenica obchodovaná na chicagskej burze.

Cena Arabiky sa behom dvoch týždňov prepadla o takmer jednu štvrtinu a pšenica zažila najdlhšiu sériu prepadov za posledných 20 rokov, kedy z posledných 20 obchodných dní bolo 17 dní stratových. Dôsledkom toho bolo, že svetové ceny potravín sa v máji už druhý mesiac prepadali.

Cena spotrebného koša obsahujúceho 55 potravinových položiek klesla o 1,2 percenta. Tento pokles bol najmä dôsledkom klesajúcich cien mliečnych produktov. Zvyšujúca sa produkcia na Novom Zélande totiž viedla k poklesu cien z ich februárového maxima. Ako už bolo povedané, cena obilnín išla dole v dôsledku očakávaní zvýšenej celosvetovej produkcie. Cena cukru naopak vzrástla.

Priemyselným kovom došiel dych – vysoko kvalitná meď zaznamenala už druhý týždeň cenových prepadov v súvislosti s obnovenými obavami o silu čínskeho dopytu. Trhom s meďou otriasli jednak predpovede týkajúce sa miery produktivity, ktoré boli menej optimistické, než sa pôvodne odhadovalo, a jednak bližšie skúmanie toho, či sa kovy nevyužívajú na získavanie pôžičiek.

Čínske úrady začali vyšetrovanie prípadov, kde existuje podozrenie, že niekoľko spoločností používa tú istú meď a ďalšie priemyselné kovy skladované v meste Čching-tao ako kolaterál na zabezpečenie úverov. Toto by v konečnom dôsledku mohlo viesť k ďalším tvrdým opatreniam proti úverovým praktikám a k zvýšeniu ponuky kľúčových komodít, ako je meď. Je totiž možné, že by spoločnosti boli donútené predať komodity, ktoré by inak boli viazané vo finančných obchodoch.

Oficiálne údaje o stave zásob medi v Číne vykazujú za posledné dva mesiace prudký pokles. To vyvoláva obavy ohľadom nedostatku tohto kovu na trhu. Stav zásob, z ktorých je možné čerpať tovar a ktoré sú obchodované na šanghajskej komoditnej burze (Shaghai Futures Exchange), sa znížil na 92 ​​000 ton. Podľa neoficiálnych odhadov však v Číne môže byť až 700 000 ton medi. Kvôli finančným obchodom je totiž tento kov stále viac sťahovaný z trhu.

Viac..  Richard Sulík: Rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ je iba drahý marketing

Cena pšenice obchodovanej na chicagskej burze je aj naďalej pod tlakom v súvislosti s pozitívnou predpoveďou tohtoročnej produkcie, ktorá by mala byť celosvetovo vysoká. Posledný mesiac tak bol svedkom 17procentného výpredaja, čo je najdlhšia séria prepadov za posledných 20 rokov.

Cenu tlačí nadol jednak to, že došlo k zmierneniu obáv z toho, že tento rok v lete dôjde k prerušeniu dodávok z oblasti Čierneho mora, a jednak ideálne pestovateľské podmienky v Európe aj v USA. Z rovnakých dôvodov boli hedgeové fondy donútené znížiť počet svojich čistých dlhých pozícií a poľnohospodári zaistiť svoju produkciu.

Jún býva zvyčajne značne volatilný mesiac, keďže cena novej úrody (futures s dodaním v decembri) veľmi citlivo reaguje na akékoľvek zmeny v predpovedi počasia. 13,5 percentný rast v roku 2012 a prudký pokles o 8 percent a 25,5 percenta v rokoch 2013 a 2011 sú toho dokladom.

Aktuálna cena 635 dolárov za bušel sa už dostala do výrazne prepredaného pásma. Momentum zostáva aj naďalej veľmi negatívne, napriek tomu môžeme niekedy počas budúceho týždňa zaznamenať obrat. Akékoľvek oživenie by však malo byť využité k novému predaju, iba ak by poveternostné vyhliadky prestali byť tak priaznivé.

Zemný plyn sa vyšplhal na štvortýždňové maximum – sezónne teplé počasie v USA by totiž mohlo zvýšiť dopyt a spomaliť navyšovanie zásob. Celkový stav amerických zásob je však stále o viac ako 40 percent nižšií, ako je päťročný priemer. Veľmi chladná zima totiž viedla k prudkému nárastu v spotrebe.

To je aj vysvetlením toho, že aj keď posledných šesť týždňov zaznamenalo rekordnú produkciu a navyšovania zásob v podzemných skladoch, a to v nadpriemernej výške pre toto ročné obdobie, má cena zemného plynu aj naďalej dobrú podporu.

Cena futures v spotovom mesiaci sa ani po prudkom zimnom náraste nijako výrazne neodchýlila od hladiny 4,55 dolára za therm, čo predstavuje priemernú cenu od 25. februára. K tomu, aby sa zemnému plynu do konca októbra podarilo dosiahnuť relatívne bezpečnú hladinu 3,5 bilióna kubických stôp, treba, aby jeho cena zostala natoľko vysoká, že sa elektrárne rozhodnú prejsť z plynu na uhlie.

Súčasne je dôležité, aby počasie zostalo normálne či skôr chladnejšie, pretože sa tým zníži dopyt po elektrine nutnej k ochladzovaniu. Je možné, že v súvislosti s tým, ako budú v najbližších týždňoch stúpať teploty nad svoj sezónny priemer, bude stúpať aj cena. Mala by však naraziť na hranicu odporu v hodnote 4,85 dolárov za therm, čo predstavuje hornú hranicu rozpätia, v ktorom sa cena pohybovala od februára.

O ram

Odporúčame pozrieť

Sefcovic

Maroš Šefčovič: Spolupráca medzi krajinami strednej a juhovýchodnej Európy je mimoriadnym úspechom

Podpredseda Komisie zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič spolu s komisárom pre oblasť klímy a …