EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Hviezdou uplynulého týždňa je zemný plyn. Pšenica prepadá

Hviezdou uplynulého týždňa je zemný plyn. Pšenica prepadá

pšenica
PHOTO: Flickr.

• Pšenica obchodovaná na chicagskej burze zažíva najdlhšiu sériu prepadov za posledných 20 rokov.

• Zlato si polepšilo v dôsledku pokrývania krátkych pozícií.

• Hlavnou hviezdou komoditných trhov je zemný plyn, ktorého cena vzrástla o 3,6%.

Zatiaľ čo akciové trhy aj naďalej rastú, k čomu prispela najmä posledná vlna stimulačných opatrení vydaných centrálnou bankou a ďalšia optimistická správa o stave pracovného trhu v USA, reakcia komoditných trhov bola nevýrazná. Poľnohospodárskemu sektoru robili starosti optimistické predpovede, ktoré u mnohých komodít odhadujú vysokú produkciu.

Pozornosť priemyselných kovov bola upriamená na Čínu a na tamojšie finančné obchody, ktoré už predtým boli vystavené kritike. Energetický sektor sa držal svojho rozmedzia s výnimkou zemného plynu, ktorého cena vzrástla. Vzácne kovy sa dočkali mierneho postrčenia nahor. Zníženie úrokových sadzieb a následné holubičie oznámenia vydané Európskou centrálnou bankou totiž viedli k sťahovaniu krátkych pozícií.

Poľnohospodárske komodity majú za sebou už šiesty stratový týždeň v rade. Cena poľnohospodárskeho indexu DJ-UBS tak zo svojho prudkého rastu od februára do marca stratila viac ako polovicu. Stratu o 2,4 percenta, ku ktorej počas posledného týždňa došlo, mali na svedomí najmä káva Arabica a pšenica obchodovaná na chicagskej burze.

Cena Arabiky sa behom dvoch týždňov prepadla o takmer jednu štvrtinu a pšenica zažila najdlhšiu sériu prepadov za posledných 20 rokov, kedy z posledných 20 obchodných dní bolo 17 dní stratových. Dôsledkom toho bolo, že svetové ceny potravín sa v máji už druhý mesiac prepadali.

Cena spotrebného koša obsahujúceho 55 potravinových položiek klesla o 1,2 percenta. Tento pokles bol najmä dôsledkom klesajúcich cien mliečnych produktov. Zvyšujúca sa produkcia na Novom Zélande totiž viedla k poklesu cien z ich februárového maxima. Ako už bolo povedané, cena obilnín išla dole v dôsledku očakávaní zvýšenej celosvetovej produkcie. Cena cukru naopak vzrástla.

Priemyselným kovom došiel dych – vysoko kvalitná meď zaznamenala už druhý týždeň cenových prepadov v súvislosti s obnovenými obavami o silu čínskeho dopytu. Trhom s meďou otriasli jednak predpovede týkajúce sa miery produktivity, ktoré boli menej optimistické, než sa pôvodne odhadovalo, a jednak bližšie skúmanie toho, či sa kovy nevyužívajú na získavanie pôžičiek.

Viac..  Monika Uhlerová: Máme na európske platy? Máme!

Čínske úrady začali vyšetrovanie prípadov, kde existuje podozrenie, že niekoľko spoločností používa tú istú meď a ďalšie priemyselné kovy skladované v meste Čching-tao ako kolaterál na zabezpečenie úverov. Toto by v konečnom dôsledku mohlo viesť k ďalším tvrdým opatreniam proti úverovým praktikám a k zvýšeniu ponuky kľúčových komodít, ako je meď. Je totiž možné, že by spoločnosti boli donútené predať komodity, ktoré by inak boli viazané vo finančných obchodoch.

Oficiálne údaje o stave zásob medi v Číne vykazujú za posledné dva mesiace prudký pokles. To vyvoláva obavy ohľadom nedostatku tohto kovu na trhu. Stav zásob, z ktorých je možné čerpať tovar a ktoré sú obchodované na šanghajskej komoditnej burze (Shaghai Futures Exchange), sa znížil na 92 ​​000 ton. Podľa neoficiálnych odhadov však v Číne môže byť až 700 000 ton medi. Kvôli finančným obchodom je totiž tento kov stále viac sťahovaný z trhu.

Cena pšenice obchodovanej na chicagskej burze je aj naďalej pod tlakom v súvislosti s pozitívnou predpoveďou tohtoročnej produkcie, ktorá by mala byť celosvetovo vysoká. Posledný mesiac tak bol svedkom 17procentného výpredaja, čo je najdlhšia séria prepadov za posledných 20 rokov.

Cenu tlačí nadol jednak to, že došlo k zmierneniu obáv z toho, že tento rok v lete dôjde k prerušeniu dodávok z oblasti Čierneho mora, a jednak ideálne pestovateľské podmienky v Európe aj v USA. Z rovnakých dôvodov boli hedgeové fondy donútené znížiť počet svojich čistých dlhých pozícií a poľnohospodári zaistiť svoju produkciu.

O ram

Odporúčame pozrieť

Únia vytvára energetické siete. Cieľom je dosiahnuť energetickú bezpečnosť pre zraniteľné krajiny

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete a ministri pre …