Švédi či Dáni sa majú finančne dobre. Sú spokojní aj Slováci?

Rast slovenskej ekonomiky v prvom tohtoročnom kvartáli prekonal očakávania a pozitívny vývoj zaznamenal aj trh práce. Nominálne aj reálne mzdy Slovákov medziročne vzrástli o viac než štyri percentá. Ako ale hodnotia svoju finančnú situáciu samotné slovenské domácností? Odpoveď sme našli v prieskume Eurobarometer 415, ktorý sa uskutočnil v marci 2014.

Ako hodnotia európske domácnosti svoju aktuálnu finančnú situáciuFinančnú situáciu svojej domácnosti považuje za „dobrú“ 54 % Slovákov. Keď si to rozmeníme na drobné zistíme, že „veľmi dobre“ hodnotia svoje finančné podmienky len 2 % našincov a zvyšných 52 % Slovákov ich považuje len za „skôr dobré“. Na druhej strane až 44 % Slovákov hodnotí finančnú situáciu svojej domácnosti „zle“. Zvyšok situáciu nedokázal alebo nechcel posúdiť.

Za „dobrú“ považujú svoju finančnú situáciu takmer dve tretiny európskych domácností. Najspokojnejší sú pritom severania. Až 93 % švédskych domácností totiž hodnotí finančnú stránku svojho života „dobre“.

Podobný názor zastáva až deväť z desiatich domácností v Dánsku a Luxembursku a s mierny odstupom nasledujú fínske domácnosti [85 %]. Ide pritom o krajiny, ktorých obyvatelia patria medzi tých najlepšie zarábajúcich v EÚ.

S vyššími zárobkami ale idú ruka v ruke aj vyššie ceny. A tak nielen mzdová, ale aj cenová úroveň v týchto krajinách patrí medzi tie najvyššie v únii.

Napriek tomu, že až vyše polovica našincov hodnotí svoju finančnú situáciu pozitívne, sa Slovensko nachádza v spodnej časti európskeho rebríčka. Pred nami sa pritom umiestnili nielen pôvodní členovia EÚ, ale aj viaceré nové členské krajiny ako napríklad Malta, pobaltské ekonomiky, Slovinsko, ale aj naši susedia z Česka a Poľska.

Viac..  Európania podporujú euro, ale chcú menej eurocentov  

V porovnaní so Slovenskom nájdeme menší podiel domácnosti považujúcich svoju finančnú situáciu za „dobrú“ v deviatich krajinách EÚ. Za nami pritom skončili aj krízou najviac postihnuté ekonomiky únie ako Španielsko, Taliansko, Portugalsko a Grécko. V poslednej spomínanej krajine hodnotí „dobre“ finančnú stránku svojho života len 30 % občanov.

“Ekonomický vývoj v krajine a finančná situácia jej obyvateľov sú spojenými nádobami,” uviedla Dana Špacírová, analytička Poštovej banky. V podmienkach, kedy ekonomika prosperuje a zamestnanosť rastie, zlepšuje sa aj finančná situácia obyvateľov. Až dve pätiny slovenských domácností však očakávajú, že počas nasledujúceho roka sa ich finančná situácia nezmení. Zlepšenie finančnej stránky svojho života v horizonte 12 mesiacov očakáva vyše pätina našich domácností a naopak zhoršenie predpokladá 18 % domácností.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka …