EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Ukrajina dostala 500 miliónov eur, poslala ich Európska únia

Ukrajina dostala 500 miliónov eur, poslala ich Európska únia

eurá
PHOTO: Flickr.

Európska komisia poslala v utorok Ukrajine prvú časť pôžičky vo výške 500 miliónov eur. Peniaze doplňujú už schválených 100 miliónov eur. Kyjevu majú obe čiastky pomôcť ekonomicky i finančne.

Z celkovej pomoci v rámci dvoch programov makrofinančnej asistencie zostáva po utorku ešte 1,01 miliardy eur. Pomoc je súčasťou širšieho balíka podpory, ktorú určili pre Ukrajinu.

“Je dôležité, aby sa Ukrajina chopila tejto možnosti a pokročila v reformách smerom k rozpočtovej stabilite a tvorbe pracovných miest,” komentoval pôžičku eurokomisár pre rozpočet Olli Rehn.

Makrofinančná pomoc je nástroj, ktorý má Európska únia k dispozícií pre podporu pri riešení problémov partnerských krajín s rozpočtovou udržateľnosťou. Podmienkou je dohoda dotyčného štátu s Medzinárodným menovým fondom a teda záväzok reformovať zrejme už neudržateľné hospodárenie. Peniaze na poskytnutie pomoci získava Európska únia na kapitálových trhoch.

Viac..  Európska centrálna banka predstavila nové eurobankovky

Úver na 17 miliárd dolárov

Medzinárodný menový fond sa dohodol s Ukrajinou na dvojročnom úvere na konci marca. Výkonná rada fondu schválila úver 17 miliárd amerických dolárov (približne 12,5 miliardy eur) koncom apríla, kedy paralelne rozhodla aj o okamžitom uvoľnení 3,2 miliardy dolárov (viac ako 2,3 miliardy eur). Pomoc Medzinárodného menového fondu otvorila Ukrajine dvere k ďalším medzinárodným pôžičkám vo výške asi 15 miliárd dolárov (asi 11 miliárd eur).

Z európskyh zdrojov by Ukrajina mala celkovo získať najmenej 11 miliárd eur. Tento balík zahŕňa tri miliardy z rozpočtu Európskej únie, ďalej pôžičku tri miliardy od Európskej investičnej banky a päť miliárd od Európskej banky pre obnovu a rozvoj.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Gates, Juncker

Bill Gates: Potrebujeme nové technológie, aby sme mohli zabrániť najhorším dôsledkom zmeny klímy

Európska komisia a skupina Breakthrough Energy dnes podpísali memorandum o porozumení s cieľom zriadiť spoločný …