EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Porošenko vyhlásil prímerie, rebeli odmietajú zložiť zbrane

Porošenko vyhlásil prímerie, rebeli odmietajú zložiť zbrane

porošenko
Petro Porošenko, novozvolený ukrajincký prezident. PHOTO: Flickr.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil jednostranné zastavenie paľby na východe krajiny, ktoré má umožniť rebelom zložiť zbrane. Prímerie je platné od štvrtku a potrvá týždeň, informovala agentúra Reuters.

Vodcovia proruských povstalcov na východe Ukrajiny v prvej reakcii odmietli zložiť zbrane. Moskva označila prímerie za ultimátum. Zároveň obvinila Ukrajinu z provokácii na spoločných hraniciach a žiada vysvetlenie.

“Prímerie potrvá do 27. júna. Je to viac než dostatočný čas na to zahájiť odzbrojovanie a začať vytvárať zónu pozdĺž hraníc medzi Ukrajinou a Rusko,” povedal Porošenko počas svojej návštevy v Doneckej oblasti. Vládne sily podľa neho budú strieľať len vtedy, ak sa dostanú pod paľbu separatistov, píše Reuters.

“Prímerie neznamená, že sa nebudeme brániť v prípade napadnutia našej armády. Urobíme všetko preto, aby sme ochránili naše územie,” povedal prezident.

Viac..  Europoslanec Mikolášik ponúka dobrovoľníkom finančnú podporu na projekty

Štrnásťbodový plán

Zastavenie paľby na východe Ukrajiny je jedným z bodov Porošenkovho mierového plánu. Ten má vyviesť krajinu zo súčasnej krízy. Ďalším krokom má byť zloženie zbraní povstalcov. Tí dali najavo nedôveru voči plánu a požadujú stiahnutie armády a Národnej gardy zo svojich ľudových republík.  

Porošenko žiada odzbrojenie povstalcov a sľubuje im slobodný odchod z krajiny a amnestiu tým, ktorí sa nedopustili závažnejších zločinov.

Jeho štrnásťbodový plán obsahuje decentralizáciu moci, ochranu ruského jazyka, vytvorenie desaťkilometrovej zóny na ukrajinsko-ruskej štátnej hranici, oslobodenie rukojemníkov, uvoľnenie administratívnych budov v Doneckej a Luhanskej oblasti a usporiadanie predčasných miestnych a parlamentných volieb. Plán rovnako sľubuje vytvorenie nových pracovných miest v regióne.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …