Socialisti podporili Junckera za nového šéfa Európskej komisie

juncker
Jean-Claud Juncker, kandidát na post šéfa Európskej komisie. PHOTO: Flickr.

Lídri sociálnodemokratických strán členských štátov Európskej únie podporili pravicového kandidáta na post šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.

Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel výmenou za Junckerovu podporu žiada udelenie iných postov pre ľavicových kandidátov. “Sociálni demokrati uznávajú víťazstvo Európskej ľudovej strany (EĽS) v eurovoľbách a tiež to, že Jean-Claude Juncker by sa mal stať predsedom EK. Očakávame, že sociálni demokrati dostanú iné funkcie,” povedal Gabriel.

“Martin Schulz má podporu ako kandidát za šéfa Európskeho parlamentu náš všetkých,” dodal šéf Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD).

Tvár osemdesiatych rokov

Juncker napriek širokej podpore najväčšej frakcie v Európskom parlamente neoslovil viacerých lídrov členských krajín bloku. Spomedzi nich je najaktívnejší britský premiér David Cameron, podľa ktorého EÚ potrebuje zmenu, ktorú Juncker ako tvár osemdesiatych rokov neprinesie.

Viac..  Slovensko poskytne Afganistanu 500-tisíc eur na humanitárnu pomoc

Okrem Británie, Holandska a Švédska nemá bývalý luxemburský premiér ani podporu Maďarska či Talianska. Definitívne rozhodnutie v tejto veci by mohlo padnúť na budúcotýždňovom summite EÚ.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rekapitulácia prvého polroka 2021 v EP: Covid-19, Konferencia o budúcnosti Európy a klimatický predpis

Počas prvého polroka 2021 Európsky parlament prijal opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy a spustil Konferenciu …