Chystáte sa na dovolenku? Pozrite si, kde v EÚ je najčistejšia a najšpinavšia voda

more
Ilustračné. PHOTO: Flickr.

Voda na plážach, riekach a v jazerách Európskej únie má vysokú kvalitu. 95 % lokalít na kúpanie spĺňa minimálne požiadavky, 83 % spĺňa prísnejšie požiadavky na úrovni hodnotenia “výborné”. Iba 2 %  nevyhovujú.

Najvyšší podiel lokalít s označením “nevyhovujúce” je v Estónsku (6 %), Holandsku (5 %), Belgicku (4 %), Francúzsku (3 %), Španielsku (3 %) a v  Írsku (3 %).

Vyplýva to zo správy o kvalite vody, ktorú vypracovala Európska environmentálna agentúra (EEA). Hodnotenie kvality vody prebieha v 22 000 lokalitách v EÚ, vo Švajčiarsku a po prvýkrát aj v Albánsku. Spolu so správou EEA uverejnila aj interaktívnu mapu tu, ktorá zobrazuje výsledky každej hodnotenej lokality.

Hans Bruyninckx, výkonný riaditeľ EEA po ukončení testov skonštatoval: “Európske vody na kúpanie sa za posledné dve desaťročia zlepšili. Už sa do vodných útvarov nevypúšťajú také veľké množstvá odpadových vôd. Problém v súčasnosti predstavujú krátkodobé znečistenia počas silných zrážok a záplav. Tieto môžu preplniť kanalizačné systémy a vyplaviť fekálne baktérie z poľnohospodárskej pôdy do riek a morí.”

Tak kde sa kúpať môžeme

Najlepšie to z testovaných lokalít vyzerá na Cypre a v Slovinsku a Luxembursku. Tam je hodnotenie označené známkou “výborné”. Za týmito krajinami nasleduje Malta (99 % ), Chorvátsko (95 %) a Grécko (93 %). Z údajov ďalej vyplýva, že pobrežná voda vykazuje o niečo lepšie výsledky ako vnútrozemské vody na kúpanie. Luxembursko je jedinou krajinou, ktorá získala hodnotenie “výborné” pre všetky svoje lokality na kúpanie, pričom Dánsko bolo tesne za ním s 94 % lokalít hodnotených tak isto, spolu s Nemeckom a jeho 92 % .

Viac..  COVID-19: Europoslanci predĺžili opatrenia na pomoc odvetviu dopravy

Spôsob hodnotenia

Miestne orgány monitorujú vzorky na miestnych plážach, robia odber vzoriek na jar a počas celej kúpacej sezóny. Voda na kúpanie sa môže hodnotiť ako “výborná”, “dobrá”, “dostatočná” alebo “nevyhovujúca”. Ako je ďalej v správe uvedené, hodnotí sa úroveň dvoch typov baktérií, ktoré naznačujú znečistenie z odpadových vôd, alebo hospodárskych zvierat. Tieto baktérie môžu spôsobiť ochorenie (vracanie a hnačku), ak ich kúpajúci prehltne.

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

Francúzsko čakajú budúci rok dôležité voľby, avšak výhra Macrona nie je istá

Francúzsko čakajú budúci rok prezidentské voľby. Aktuálne je stále favoritom súčasný prezident Emmanuel Macron, avšak …