Kamióny na cestách budú vyzerať inak! Komisia navrhuje ich úpravu


Kamión
Kamión- PHOTO: Flickr

Komisia pripravila nové pravidlá pre výrobcov kamiónov. Po ich schválení by mali kamióny nadobudnú aerodynamické tvary s okrúhlymi kabínami.

Siim Kallas, podpredseda Komisie pre dopravu, sa v mene úradu vyjadril, že Európa potrebuje zmeniť tvar nákladných automobilov.Spolu s ministrami dopravy všetkých európskych štátov vytvoril plán pozmeniť dizajnérske a bezpečnostné normy. Tieto pripravované zmeny majú určiť všetkým európskym výrobcom normy, ako konštruovať nákladné vozidlá. V návrhu sa spomína najmä zmena vodičovej kabíny.

Okrúhlym tvarom chcú navrhovatelia dosiahnuť zníženie aerodynamického odporu. Výsledkom má byť ušetrenie majitelia vozidiel na palive cca 5000 € za rok, čo je asi cena nafty spotrebovanej na 100 000 km. Podľa expertízy klesne množstvo emisií skleníkových plynov o 7 až 10 %. Návrhy pripravili aj zmeny bezpečnostných prvkov-nové tlmiče, väčšie okno a nové bezpečnostné prvky. Znížiť sa má aj úrazovosť cyklistov a chodcov.

Viac..  V Európskej únii by mali pribudnúť tisícky nabíjačiek pre nákladné autá

„Súčasní výrobcovia kamiónov majú tendenciu produkovať kabíny v tvare tehly. Taký tvar je jedným z najmenej efektívnych aerodynamických tvarov, aký si dokážete predstaviť. Dúfam, že s pomocou Európskeho parlamentu môžeme odstrániť nedostatky a čo najskôr priniesť nové návrhy na trh,“ uviedol podpredseda a dúfa, že Parlament tieto návrhy zmien príjme a zahlasuje za ne. V takom prípade by oficiálne mali byť prijaté koncom roka 2014.

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

Lepšia finančná gramotnosť: Komisia a Medzinárodná sieť OECD vytvorili spoločný rámec

Európska komisia a Medzinárodná sieť OECD pre finančné vzdelávanie (OECD-INFE) uverejnili spoločný rámec finančnej spôsobilosti …