EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Komisia podala rozpočtový návrh na budúci rok: 142 miliárd na oživenie ekonomiky

Komisia podala rozpočtový návrh na budúci rok: 142 miliárd na oživenie ekonomiky

euro peniaze
Euro peniaze. PHOTO: Flickr.

Komisia podala plénu rozpočtový návrh na rok 2015. Chce ním oživiť rast hospodárskeho a ekonomického sektora. Podobne si od toho sľubujú aj poslanci Parlamentu.

Stimuláciou ekonomického a hospodárskeho sektora sa spája najmä podpora zamestnanosti a znižovanie administratívnej záťaže. Má sa to dosiahnuť 142 miliardovou finančnou striekačkou – takto predstavuje návrh člen výboru pre rozpočet Andrej Plenkovic (EĽS).

Návrh narazil na problém s nevyplatenými účtami, ktoré Únia aktuálne má. Podľa autorky parlamentnej správy o rozpočte Eider Gardiazábal Rubial (S&D) je suma nevyplatených účtov 24 miliard eur. Komisár Janusz Lewandowski (EĽS) z výboru pre rozpočet preto navrhol, aby sa dlhy vyrovnali získaním financií z iného rozpočtového balíka.

Takto by sa podľa neho predišlo finančnému presahu z aktuálneho do nového finančného roka. „Pri využití rezervy na nepredvídané okolnosti dokážeme situáciu upokojiť a zaručiť platby na dva, tri, štyri mesiace. Tento rok však neukončíme práve najlepšie,“ pritakala Eider Gardiazábal Rubial.

Viac..  Aj napriek zadĺženosti, trvajú na vysokom rozpočte. Európska komisia sa Taliansku vzoprela

O mve

Odporúčame pozrieť

OLAF

Audítori EÚ: Zvýšenie účinnosti vyšetrovaní zostáva pre úrad OLAF výzvou

Podľa stanoviska, ktoré uverejnil Európsky dvor audítorov, navrhované zmeny týkajúce sa Európskeho úradu pre boj …