Komisia podala rozpočtový návrh na budúci rok: 142 miliárd na oživenie ekonomiky

euro peniaze
Euro peniaze. PHOTO: Flickr.

Komisia podala plénu rozpočtový návrh na rok 2015. Chce ním oživiť rast hospodárskeho a ekonomického sektora. Podobne si od toho sľubujú aj poslanci Parlamentu.

Stimuláciou ekonomického a hospodárskeho sektora sa spája najmä podpora zamestnanosti a znižovanie administratívnej záťaže. Má sa to dosiahnuť 142 miliardovou finančnou striekačkou – takto predstavuje návrh člen výboru pre rozpočet Andrej Plenkovic (EĽS).

Návrh narazil na problém s nevyplatenými účtami, ktoré Únia aktuálne má. Podľa autorky parlamentnej správy o rozpočte Eider Gardiazábal Rubial (S&D) je suma nevyplatených účtov 24 miliard eur. Komisár Janusz Lewandowski (EĽS) z výboru pre rozpočet preto navrhol, aby sa dlhy vyrovnali získaním financií z iného rozpočtového balíka.

Takto by sa podľa neho predišlo finančnému presahu z aktuálneho do nového finančného roka. „Pri využití rezervy na nepredvídané okolnosti dokážeme situáciu upokojiť a zaručiť platby na dva, tri, štyri mesiace. Tento rok však neukončíme práve najlepšie,“ pritakala Eider Gardiazábal Rubial.

Viac..  Hospodárstvo EÚ sa v roku 2020 zmenšilo o 6,4 percenta, eurozóna klesla o 6,8 percenta

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

L. Ď. Nicholsonová: Prečo lockdown na Slovensku nefunguje?

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová vysvetľuje, prečo je veľmi dôležité čo najrýchlejšie zmeniť schémy štátnej pomoci. …