Pál Csáky
Pál Csáky. PHOTO: archív Strany maďarskej komunity.

Nový europoslanec Csáky: Chceme autonómiu, čoskoro zverejníme našu predstavu


Pál Csáky
Pál Csáky. PHOTO: archív Strany maďarskej komunity-MKP.

Ing. Pál Csáky

Narodený: 21. marca 1956 v Šahách

Bývalý poslanec NR SR, bývalý predseda SMK a bývalý podpredseda vlády Slovenska.V tohtoročných májových eurovoľbách získal podporu od 36629 voličov a je tak jedným z trinástich slovenských poslancov v EP. Na tento post kandidoval za Stranu maďarskej komunity – MKP, ktorá nemá svoje zastúpenie v parlamente SR.

V predvolebnej kampani ste hovorili o neschopnosti troch slovenských vlád v súvislosti s nedostatočných čerpaním eurofondov. Ako dôvod uvádzate korupciu a byrokraciu, na toto sa však poukazuje už dávno. Poznáte spôsob ako ich odstrániť?

– Keď som bol podpredseda vlády a zodpovedný aj za túto oblasť, vypracovali sme taký model, ktorý bol funkčný a jednoduchší ako ten súčasný. Bolo by potrebné zmeniť mechanizmy prideľovania a špecifické podmienky verejného obstarávania. V blízkej budúcnosti prídeme s konkrétnym návrhom.

Máte presnú predstavu a chcete ju prezentovať aj v EP?

– Najskôr by sme návrhy chceli predložiť slovenskej vláde a potom požiadam kolegov europoslancov, aby sme sa spojili pri vyvíjaní nátlaku na slovenskú vládu.

Takže podľa vás tento tlak musí prísť z Bruselu a to pomôže k zmene aj u nás…

– Ja počítam aj s touto podporou, veď je v záujme nás všetkých, aby sa fondy čerpali efektívnejšie. Okrem prekonania problémov s byrokraciou treba vypracovať aj účinné protikorupčné opatrenia.

Čo teda chcete presadzovať v europarlamente? Aké máte konkrétne ciele?

– V EP chcem pôsobiť ako aktívny poslanec. V oblasti riešení problémov EÚ, predovšetkým v oblasti inštitucionálnej reformy EÚ, v oblasti zachovania tradičnej kultúrnej rozmanitosti EÚ, v oblasti garantovania práv aj národnostných menšín, resp. v oblasti zlepšenia ekonomickej a sociálnej situácie zaostalých regiónov Slovenska.

Viac..  Lucia Ďuriš Nicholsonová: Europoslanci si opäť pozreli hrôzu v rómskych osadách

Súvisia tieto ciele nejakým spôsobom aj s vašim plánom autonómie na Slovensku? Pre veľa ľudí pojem autonómia znamená provokáciou a zároveň územnú samostatnosť..

– My máme konkrétnu predstavu. Autonómia by sa mala realizovať ako kombinácia samosprávnych foriem. SMK má pripravený dokument v rozsahu 35 strán, ktorý bude verejný a čoskoro bude predstavený. Nebolo by férové, keby som prezrádzal detaily. Som ale toho názoru, že nie je dobré akceptovať výdobytky západnej demokracie selektívnym spôsobom, tzn. akceptovať pravidlá trhovej ekonomiky resp. plurálneho bankového sektora, no neakceptovať samosprávne prvky riešenia problémov historických národných menšín.

Je niečo, čo ste vo svojej kampani podcenili?

– Áno, negatívnu kampaň, vedenú proti mojej osobe v maďarskom jazyku zo strany konkurencie.

Aké máte plány po päťročnom pôsobení v europarlamente?

– Je to príliš dlhá doba, teraz chcem robiť dobre túto prácu.

Ďakujeme za rozhovor. Na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedal europoslanec Pál Csáky.

 

 

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

Orban

Maďarskí poslanci schválili rezolúciu požadujúcu obmedzenie právomocí Európskeho parlamentu

Maďarskí zákonodarcovia v utorok schválili rezolúciu, ktorou žiadajú obmedzenie právomocí Európskeho parlamentu, pretože podľa nich …