Plynovodu Bratstvo hrozí koniec, pre Putina

plynovod
PHOTO: Flickr.

Podpísanie dohody medzi plynovým gigantom Gazpromom a rakúskou spoločnosťou OMV vyvolalo vášnivé energetické diskusie. Odborníci tvrdia, že kým v prípade Ruska ide o veľkú politickú a mocenskú hru prezidenta Putina, Rakúsko porušilo medzinárodné dohody.

Energetickí experti tvrdia, južný plynovod Southstream je v jednoznačnom rozpore so záujmami Slovenska a ďalších európskych krajín. Je totiž veľmi pravdepodobné, že po dobudovaní tohto plynovodu by bol nášmu Bratstvu definitívny koniec.

“Spustením Southstreamu dôjde prakticky k zastaveniu tranzitu cez územie Ukrajiny a Slovenska, ruského plynu ďalej do Európy,” myslí si energetický expert Karel Hirman.

Podľa premiéra Roberta Fica nás Southstream ohrozuje. “Bude veľmi záležať na kapacite, pretože môže vyschnúť rúra medzi Ukrajinou a Slovenskom,” povedal.

Po dostavaní južného plynovodu by jeho rúrami malo ročne do Európy prúdiť približne 64 miliárd metrov kubických plynu. O tom, že pôjde o mimoriadne nákladnú megastavbu hovorí aj fakt, že podstatná časť rúry povedie z Ruska cez Čierne more.

Tranzitnými krajinami by malo byť Bulharsko, Srbsko, Maďarsko. Potrubie by malo ústiť neďaleko Slovenských hraníc – v rakúskom Baumgartene.

“Tento projekt neznamená posilnenie dodávok ruského plynu do Európy. To je len presmerovanie objemu, ktorý prúdi momentálne cez Ukrajinsko-Slovenský tranzitný koridor na Southstream. Ide o obídenie Ukrajiny, teda aj Slovenska,” hovorí Hirman.

Putin sa hrá

Je viac ako isté, že v tomto prípade nejde o nič iné, ako o hru ruského prezidenta Putina. Spojenectvo s Rakúskom v tomto kšefte pritom dvíha zo sedadla aj naše politické špičky.

Viac..  Vladimír Bilčík: Odovzdal som cenu najväčšiemu politickému šikanátorovi v Európe

“Všetci hovoria o solidarite k Ukrajine, no zatiaľ to vyzerá tak, že jediní solidárni sme boli my, keď sme ponúkli reverzný tok plynu na Ukrajinu,” hovorí Fico.

Podľa analytikov by presmerovanie dodávok plynu z našich končín na ostatné plynovody mohlo mať aj pre Slovensko následky najmä na energetickom poli.

“Straty pre Slovensko, ale aj Českú republiku, spočívajú v znížení významu týchto krajín pre prepravu plynu,”
 vysvetľuje energetický analytik J&T Banky Michal Šnobr.

Experti preto jednoznačne tvrdia, aby Slovenská vláda spolu s ostatnými európskymi krajinami voči južnému plynovodu tvrdo zakročila. Už teraz je však takmer jasný výsledok. Stačí, keď budeme vychádzať z faktu, že sa v Európe bez ruského plynu jednoducho nezaobídeme.

“Je úlohou slovenskej vlády a diplomacie aby na úrovni Európskej únie proti tomuto projektu, tak ako je momentálne navrhovaný a dizajnovaný, protestovala,” hovorí Hirman.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

plynovod

Na Ukrajine vybuchol plynovod, dodávky plynu na Slovensko však podľa R. Sulíka zatiaľ nie sú ohrozené

Na tranzitnom plynovode, prepravujúcom ruský plyn cez územie Ukrajiny na Slovensko, došlo v podvečerných hodinách k výbuchu. …