EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Poslanci bratislavskej župy v Bruseli: Riešiť chcú energetické úspory v kraji
bsk
Poslanci BSK v Bruseli. PHOTO: redakcia/BSK.

Poslanci bratislavskej župy v Bruseli: Riešiť chcú energetické úspory v kraji

bsk
Poslanci BSK v Bruseli. PHOTO: redakcia/BSK.

Bratislavský kraj chce znížiť energetickú náročnosť a dosiahnuť energetické úspory v kraji. Možnosti, ako prefinancovať energetické projekty, zisťovali župní poslanci priamo v Bruseli. BSK zastupujú poslanci Tatiana Mikušová, Richard Červienka, István Pomichal, Peter Ágoston, Jana Cigániková a Ildikó Virágová.

Bratislavská župa chce naštartovať dlhodobý a udržateľný energetický rozvoj v regióne, pričom aktívne komunikuje aj s mestami a obcami. Cieľom je zlepšiť kvalitu života obyvateľov princípom „3×20“ do roku 2020, čo znamená zníženie emisií CO2 o 20 percent, zvýšenie energetickej efektívnosti o 20 percent a využitie obnoviteľných zdrojov energie o 20 percent. Tieto ciele vyplývajú župe aj z celospoločenskej európskej iniciatívy, ku ktorej pristúpila v rámci Dohovoru primátorov a starostov koncom minulého roka.

Podľa Romana Doubravu z Generálneho riaditeľstva pre energetiku Európskej komisie je energetika dôležitá s prepojením na inovácie, ktoré treba zavádzať do produkčných procesov. Ako uviedol na stretnutí s krajskými poslancami, treba podporovať nové nápady za účelom dosahovania energetických a klimatických cieľov. Roman Doubrava zdôraznil, že dôležitá je najmä pripravenosť komplexných projektov viacerých subjektov verejného a súkromného sektora, ich efektívnosť a finančná návratnosť. Na príprave takýchto investičných projektoch sa môže finančne podieľať aj Európska únia cez svoje finančné inštitúcie alebo cez komunitárny program Horizont 2020.

Viac..  Audítori EÚ: Pôda sa stáva čoraz suchšou a znehodnotenou

Program Horizont 2020 je zároveň určený aj na podporu výskumu a inovácií v rámci ktorého by sa aj subjekty v BSK mohli uchádzať o finančnú podporu. V rozpočte programu je celkovo vyčlenených 80 miliárd eur. Župní poslanci zdôraznili, že nakoľko sa v Bratislavskom kraji nachádza 12 univerzít, pracuje viac ako 50 percent vedecko-výskumných pracovníkov z celej SR a takmer 70 percent výsledkov z oblasti vývoja pochádza práve z BSK považujeme za veľmi dôležité využiť takéto finančné možnosti EÚ a podporiť tak našich výskumníkov.

Pre čerpanie týchto zdrojov je nevyhnutné medzinárodné partnerstvo, ktoré pomáha sprostredkúvať novovytvorená Styčná kancelária pre výskum a rozvoj, ktorá funguje v Bruseli od januára tohto roka. Jej hlavným cieľom je zlepšiť komunikáciu medzi Bruselom a Slovenskom ako aj pomôcť zvýšiť účasť slovenských subjektov na novom komunitárnom programe Horizont 2020. K napĺňaniu týchto cieľov prispieva aj Kancelária BSK v Bruseli. Styčná kancelária vznikla práve preto, že v programovom období 2007-2013 bolo z balíka 60 mld. eur na podporu vedy a výskumu vyčerpaných na Slovensku iba 68 mil. eur čo bolo hlboko pod európskym priemerom. Zo sumy čerpanej na Slovensku bolo viac ako 62% využitých v BSK. 

O red

Odporúčame pozrieť

krajcer

Daniel Krajcer oznámil kandidatúru na župana, vybudovať chce silný európsky región

Daniel Krajcer kandiduje na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Do nadchádzajúcich župných volieb ide s …