fico
Premiéri V4 a José Manuel Barroso počas summitu v Budapešti. PHOTO: © European Union, 2014

Byrokracia Európskej komisie musí skončiť, kritizoval Fico

fico
Premiéri V4 a José Manuel Barroso počas summitu v Budapešti. PHOTO: © European Union, 2014

BUDAPEŠŤ – Premiér Robert Fico v Budapešti počas summitu Vyšehradskej štvorky vyčítal obrovskú byrokraciu Európskej komisii. Podľa neho mnohé slovenské obce radšej nepožiadajú o eurofondy, pretože potrebujú nespočetné množstvo potvrdení a dokladov.

Na summite krajín V4 najskôr všetci premiéri navzájom vychválili Európsku komisiu a Úniu a vzápätí začali kritizovať. Nepáči sa im byrokracia Komisie.

“Bol som svedkom mnohých konkrétnych projektov a príkladov, kedy slovenské obce a mestá na Slovensku povedali, že radšej nebudú čerpať zdroje, ako by sa mali venovať administratíve,” konštatoval premiér Robert Fico.

Nový zákon

Slovensko preto pripravuje nový zákon o verejnom obstarávaní. Ten má zjednodušiť zložitú administratívnu záťaž.

Byrokracia hnevá aj českého premiéra. “Nastavenie efektívnejšieho prostredia pre fondy je dlhodobou prioritou celej vyšehradskej skupiny,” uviedol Bohuslav Sobotka.

Princíp rovnosti

“Každá členská krajina musí mať svoju dôstojnosť. Princíp rovnosti musíme v Európe chápať ako svätý,” povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barosso.

Viac..  Integrácia Balkánu do Európskej únie je strategická pre obe strany, tvrdí Merkelová

Vo V4 verejné investície pokrývajú eurofondy na 60 až 80 percent. Pre Slovensko sú to peniaze, bez ktorých by sme nedostavali veľa ciest či železníc.

“Neviem si predstaviť, ako by sme na Slovensku dokázali investovať bez možnosti čerpať prostriedky z európskych fondov,” konštatuje Fico.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

V4

M. Klus: Medzinárodný vyšehradský fond je pýchou spolupráce krajín V4

“Medzinárodný vyšehradský fond, ktorý vznikol z iniciatívy Slovenskej republiky, zostáva jedným z najúspešnejších spoločných projektov …