Povstalci porušujú prímerie, tvrdí Kyjev

ukrajina
PHOTO: Flickr.

KYJEV – V piatok vyhlásené prímerie je údajne sporadicky porušované a potvrdilo sa to aj v noci na nedeľu. Rusi medzitým poslali do ukrajinského Rostova na Done kontroverzný konvoj s humanitárnou pomocou pre obyvateľstvo na východe Ukrajiny, ktorú ale Kyjev odmietol.

Šéf ukrajinského Strediska pre vojenské a politické štúdia Dmytro Tymčuk informoval o tom, že povstalci v Doneckej a Luhanskej oblasti v noci na nedeľu opätovne porušili prímerie. Nikto sa však nezranil.

Separatisti údajne z cintorína v Kramatorsku ostreľovali miestne letisko. Minulú noc mali ostreľovať aj kontrolné stanovisko vládnych síl medzi mestami Slavjansk a Krasnyj Lyman.

Z Ruska v nedeľu vyrazila do juhoukrajinského Rostova na Done kolóna s humanitárnou pomocou. Ide o ďalší kontroverzný krok zo strany Moskvy. Kyjevská vláda pomoc odmietla s odôvodnením, že Moskva neurčila konkrétneho adresáta zásielky.

Ukrajina obviňuje Rusko, že proruským vzbúrencov posiela zbrane, tanky, obrnené transportéry, vojenský materiál a aj bojovníkov.

Prepustili zajatcov

Prezident Petro Porošenko ešte v piatok predĺžil prímerie medzi armádou a povstalcami do pondelka. Od piatku platí aj dohoda o výmene zajatcov, vďaka čomu radikáli v sobotu prepustili štyroch pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Viac..  Martin Hojsík: Navrhujeme zákon o životných partnerstvách

O situácii na Ukrajine budú v nedeľu telefonicky hovoriť ukrajinský prezident Petro Porošenko, nemecká kancelárka Angela Merkel a prezidenti Francúzkska, François Hollande, a Ruska Vladimir Putin, od ktorého sa očakáva, že prijme kroky, ktoré by viedli k upokojeniu krízového stavu.

Proruskí separatisti na východe krajiny medzitým prepustili ďalších štyroch pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorých zadržali ešte na konci mája.

Už v noci na piatok prepustili inú štvorčlennú skupinu pozorovateľov.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …