Ukrajinský prezident Porošenko nepredĺžil prímerie so separatistami

poroshenko
Petro Porošenko, ukrajinský prezident. PHOTO: Flickr.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nepredĺžil prímerie s proruskými separatistami na nepokojnom východe krajiny. V noci z pondelka na utorok v prehlásení uviedol, že armáda zaútočí a ukrajinské územie získa späť.

Kľud zbraní, ktorý oficiálne skončil v pondelok o deviatej hodine večer, bol opakovane porušovaný. Z nedodržiavania podmienok sa vzájomne obviňovali separatisti aj armáda.

“Zaútočíme a našu krajinu oslobodíme. Rozhodnutie nepokračovať v prímerí je našou odpoveďou na teroristov, ozbrojencov a banditov,” uviedol Porošenko. Prímerie ukrajinský prezident nepredĺžil aj napriek pondelkovému telefonátu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Porošenko po rozhovore s Putinom zvolal jednanie bezpečnostných predstaviteľov krajiny, s ktorými o možnostiach ďalšieho prímeria jednal. Ešte pred začiatkom schôdzky čelil výzvam, aby ho nepredlžoval. Armáda počas prímeria zaznamenávala len straty.

Ukrajinské ministerstvo zahraničia na Twitteri uviedlo, že od začiatku prímeria 20. júna, zahynulo dvadsaťsedem vojakov.

“V posledných desiatich dňoch sme Donbasu, Ukrajine aj celému svetu ukázali, že tento konflikt, ktorý bol vyprovokovaný z vonka, chceme vyriešiť pokojne,” uviedol Porošenko. Dodal, že povstalci svojimi “bezohľadnými činmi zmarili jedinečnú šancu realizovať mierový plán.”

Viac..  Predstaviteľka WHO kritizuje zavádzanie posilňovacích vakcín v bohatých krajinách

“Po konzultáciách o situácii som sa ako vrchný veliteľ rozhodol, že vláda nebude v jednostrannom dodržiavaní kľudu zbraní pokračovať,” vysvetlil ukrajinský prezident. Týždenné prímerie vyhlásil 20. júna, v pondelok 23. júna prisľúbili zastaviť bojové operácie aj povstalci. Porošenko uplynulý piatok prímerie predĺžil do pondelka.

Rozvrátený východ Ukrajiny ohlásil už tretieho mŕtveho novinára. Ide o kameramana ruskej televízie. K útoku na autobus došlo v pondelok ráno aj napriek trvajúcemu prímeriu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …