Za násilie na Ukrajine zodpovedá Porošenko, útočí Putin

putin
Vladimír Putin, ruský prezident. PHOTO: Flickr.

Ruský prezident Vladimir Putin v prejave pred ruskými diplomatmi ostro zaútočil na Kyjev. Obvinil ho z neodôvodneného vydieranie Ruska pre ceny zemného plynu. Ukrajinu prirovnal k Iraku, Líbyi a Sýrii. Putin chce aj naďalej chrániť práva Rusov v zahraničí a to všetkými dostupnými prostriedkami.

“Chcem, aby všetci pochopili, že naša krajina bude aj naďalej energicky chrániť práva Rusov, našich krajanov v cudzine. Využijeme na to všetky prostriedky, od politických a ekonomických až po humanitárne operácie. S nimi počíta i medzinárodné právo, až po právo na sebaobranu,” povedal Putin.

Kremeľ varoval

Momentálne dianie na Ukrajine predstavuje vyvrcholenie negatívnej situácie, ktorá sa roky kumulovala. “Varovali sme pred tým. Bohužiaľ sa naše predpovede slnili,” dodal.

Vyjadril sa aj na adresu ukrajinského prezidenta. “Prezident Porošenko prijal rozhodnutie a obnovil bojovú činnosť. My, mám na mysli seba a svojich kolegov v Európe, sme ho nepresvedčili, že vojna nie je cesta k trvalému a udržateľnému mieru. Porošenko preberá za vojenské akcie plnú zodpovednosť. Nielen vojenskú, aj ale politickú,” konštatoval Putin pre ITAR-TASS.

Viac..  M. Šimečka: Právo vyjadriť sa k zákonom nemôže verejnosti zobrať nikto, kto sa považuje za demokrata

Vzájomný rešpekt

Západ by podľa šéfa Kremľa mal prestať vnucovať ostatným štátom svoju ideológiu.“Dúfam, že pragmatizmus nakoniec zvíťazí a Západ sa zbaví ambícií a snáh vybudovať svetové kasárne, v ktorých by platili jednotné pravidlá správania sa a života v spoločnosti,” povedal.

“Svetový rozvoj nemôže byť jednotný. Mali by sme preto uprednostniť dialóg a spoločnú reč nielen s partnermi, ale aj s tými, ktorí partneri nie sú. Je nutné rozvíjať spoluprácu medzi rôznymi štátmi, preto dúfam, že Západ začne budovať vzťahy na základe rovnoprávnosti a vzájomného rešpektovania záujmov,” dodal.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Putinova vojna urýchlila zelenú transformáciu Únie

Ruský vodca Vladimir Putin svojou vojnou na Ukrajine nevedomky urýchlil zelenú transformáciu Európskej únie (EÚ), …

Consent choices