Euro voči doláru minulý týždeň ako na hojdačke!

euro
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Európsku menu v pondelok negatívne ovplyvnili hlavne výsledky indexov nákupných manažérov PMI z krajín eurozóny, ktoré nenaplnili očakávania. Za očakávaniami zaostali PMI za eurozónu ako celok, ale aj za veľké ekonomiky ako Nemecko či Francúzsko.

Euro v priebehu dňa oslabilo až na úroveň 1,3574 EURUSD, v popoludňajších hodinách však začalo opäť posilňovať a obchodovanie nakoniec zatváralo na úrovni 1,3605 EURUSD. V utorok negatívne výsledky indexu podnikateľského sentimentu Ifo v Nemecku výrazný vplyv na eurodolárový kurz nemali. Oslabovať začalo euro až v poobedňajších hodinách, kedy bol zverejnený index spotrebiteľskej dôvery v americkej ekonomike, ktorý v júni vzrástol na najvyššiu hodnotu od roku 2008, čo prinieslo na trh väčší optimizmus a záujem o dolár,” hovorí Dana Špacírová, analytička Poštovej banky.

Do záveru obchodovania sa euru ale opäť podarilo časť strát vymazať a zatvárať mierne nad úrovňou 1,3600 EURUSD. V stredu spoločná európska mena zhodnotila až k úrovni 1,3650 EURUSD, pričom ju podporili hlavne výsledky o vývoji amerického HDP v prvom tohtoročnom štvrťroku, ktoré negatívne prekvapili. Podľa revidovaných výsledkov HDP totiž americká ekonomika v prvom kvartáli klesla až o – 2,9 %, zatiaľ čo predchádzajúca revízia hovorila o poklese „len“ o jedno percento a trhy očakávali pokles o – 1,8 %.

Pod výraznejší prepad ekonomiky USA sa podpísal hlavne slabší rast súkromnej spotreby a výraznejší prepad exportu. Dolár pod vplyvom týchto správ voči spoločnej mene eurozóny oslabil na zatváraciu úroveň 1,3630 EURUSD. Už počas štvrtkového dopoludnia však začalo dochádzať opäť k postupnému oslabovaniu eura, ktoré sa prepadlo až na 1,3576 EURUSD.

Od tejto úrovne sa ale odrazilo a vo večerných hodinách dosiahlo hodnotu 1,3610 EURUSD. Napriek tomu však bolo o vyše desatinu percenta slabšie ako v stredu. K opätovnému zhodnocovaniu európskej meny došlo v posledných obchodný deň uplynulého týždňa, kedy euro vystúpilo až na úroveň 1,3650 EURUSD. A to napriek tomu, že index ekonomickej dôvery v eurozóne v júni oslabil na 102 bodov z májovej úrovne 102,6 bodu, pričom trhové očakávania hovorili o jeho raste na úroveň 103 bodov.

Viac..  Michal Wiezik podrobne o novej stratégii ochrany prírody v EÚ: Takúto prísnu ochranu sme tu ešte nemali

Kurzy mien nášho regiónu voči euru sa minulý týždeň vyvíjali striedavo. Poľský zlotý voči euru za týždeň zhodnotil o 0,4 % a v piatok zatváral na úrovni 4,1530 EURPLN. K oslabeniu došlo na strane maďarského forintu, ktorý v priebehu uplynulého týždňa voči euru stratil – 1,3 % a piatkové obchodovanie zatváral na úrovni 309,80 EURHUF. Už ako tradične sa stabilne vyvíjal kurz českej koruny, ktorý sa držal v okolí úrovne 27,450 EURCZK.

Kľúčová úroková sadzba v Maďarsku na novom minime 2,30 %. Uplynulý utorok 24. júna zasadali maďarskí centrálni bankári MNB, ktorí znížili hlavnú úrokovú sadzbu na nové rekordné minimum 2,30 %. Dôvodom uvoľňovania menovej politiky v Maďarsku je pomalý cenový rast, pričom predpokladáme, že MNB bude v znižovaní sadzieb aj naďalej pokračovať.

Vo štvrtok 26. júna sa uskutočnilo zasadnutie českej centrálnej banky ČNB, ktorá v súlade s očakávaniami ponechala hlavnú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 0,05 %. Zároveň ČNB deklarovala, že bude aj naďalej používať devízový kurz ako nástroj na uvoľňovanie menovej politiky a nedovolí českej korune posilniť pod hodnotu 27 EURCZK. Tento týždeň sú v pláne zasadnutia centrálnych bankárov dvoch menových autorít a to poľskej NBP a európskej ECB. V oboch prípadoch však očakávame, že k zmene úrokových sadzieb a nastavenia menovej politiky nedôjde

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka …