EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Rebeli zasiahli bojové lietadlo, Slavjansk bez elektriny

Rebeli zasiahli bojové lietadlo, Slavjansk bez elektriny

ukrajina
PHOTO: Flickr.

Za dva dni po skončení prímeria hlásia ukrajinské jednotky päť obetí. Povstalci zasiahli armádne lietadlo, pilot ale dokázal pristáť. Armáda oslobodila tri obce, Slavjansk zasiahli ťažké boje a mesto sa ocitlo bez elektriny.

Ukrajinské ozbrojené sily prišli od začiatku vojenskej akcie na východe Ukrajiny o dvesto vojakov, gardistov, policajtov a spolupracovníkov.

Armáda uviedla, že rebeli zasiahli ukrajinské bojové lietadlo, pilot ale so zničeným strojom dokázal pristáť. Podľa ministerstva obrany ďalšie lietadlo havarovalo počas pristávania v Dnepropetrovsku kvôli zlyhaniu techniky.

Vo vážnom stave

Za posledné dva dni od ukončenia prímeria podľa hovorcu bezpečnostnej rady štátu Andrija Lysenka zahynulo päť príslušníkov vládnych síl. Počas stretov s proruskými separatistami v noci na stredu zomreli traja vojaci a jeden pohraničník. Ďalších desať vojakov a štyria pohraničníci utrpeli zranenia.

Ukrajinská pohraničná stráž upresnila, že jej straty sa týkajú nočného stretu o hraničný post v blízkosti mesta Novoazovsk v Doneckej oblasti. Traja zo zranených sú vo vážnom stave v nemocnici.

Podľa ukrajinskej armády sa povstalci pokúsili zostreliť lietadlo Su-24.Protilietadlová strela zasiahla jeden z dvoch motorov, ale pilotovi sa podarilo požiar uhasiť.

Viac..  Štáty Európskej únie môžu dostávať 60 000 eur za každého utečenca

Stihol sa katapultovať

Ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že ďalšie lietadlo havarovalo v Dnepropetrovsku. Nikomu sa nič nestalo a pilot sa stihol katapultovať. Bojové lietadlo Su-25 sa podľa ministerstva stalo neovládateľným v dôsledku zlyhania techniky.

Armáda podľa rebelov zahájila masívne ostreľovanie Kramatorska, ktorý je jednou z povstaleckých bášt. Mesto bolo zasypané granátmi, uviedlo tlačové stredisko doneckých povstalcov.

Ťažké boje zasiahli aj Slavjansk. Separatisti zničili rozvodnú stanicu na severe mesta a to sa ocitlo bez elektriny. S výpadkom elektrického prúdu sa pasuje aj Kramatorsk, bez dodávok je napríklad centrálna mestská nemocnica.

Paľba za bieleho dňa

Východoukrajinskí separatisti sa zmocnili sídla oblastného ministerstva vnútra v meste Doneck.

Mnohé ulice v miliónovej metropole boli počas dňa pusté a ozývala sa v nich paľba, pričom nebolo jasné, prečo si povstalci vybrali za cieľ práve budovy, odkiaľ je riadená oblastná polícia.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …

  • sam bet

    “Armáda oslobodila tri obce” … správne má byť : fašistickí okupanti a žoldnieri platení ukrajinskou oligarchickou mafiou obsadili tri obce.