John Dalli
John Dalli, maltský exminister. PHOTO: © European Union 2014.

Barroso ma vyštval zo stoličky eurokomisára, tvrdí John Dalli

John Dalli
John Dalli, maltský exminister. PHOTO: © European Union 2014.

Bývalý člen Európskej komisie John Dalli v pondelok obvinil úradujúceho predesdu Josého Manuela Barrosa z nespravodlivého konania voči jeho osobe. Kauza vyvrcholila Dalliho prepustením.

Maltský exminister John Dalli súdu povedal, že Barroso ho neprávom z komisie vyštval. Dôvodom vtedy boli podozrenia z korupcie a klientelizmu.

Samotný Dalli označil kontakty s lobistami za nevinné, pričom údajne sa s jedným stretol v hoteli, no bez vedomosti, o koho ide. Podľa jeho slov išlo preto o “manipuláciu a zveličenie” faktov.

Barroso súdu povedal, že nemal na výber a musel ho uvoľniť z funkcie. Podľa neho boli kontakty s vlastníkom baru a reštaurácii vo svetle jeho vplyvu na nový protifajčiarsky zákon “prinajmenšom bizarné”.

Eurokomisár odstúpil

Niekdajší maltský minister a podnikateľ, ktorý bol v rokoch 2010 až 2012 eurokomisárom pre zdravie a ochranu spotrebiteľov, sa rozhodol odstúpiť z funkcie na základe správy protikorupčnej agentúry EÚ týkajúcej sa podozrivých okolností prípravy novej protitabakovej legislatívy.

Viac..  Klub 500: Výzva vláde na urýchlené prijatie efektívnych a zrozumiteľných opatrení pre tretiu vlnu pandémie

Dalli údajne vedel o konaní istého Malťana, ktorý výmenou za 60 miliónov eur ponúkal švédskej tabakovej firme svoje kontakty s eurokomisárom s cieľom dosiahnuť zmeny jej prospech.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

simecka

Michal Šimečka: Stav EÚ je lepší než mnohí očakávali pred rokom. VIDEO

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU.   Zdieľaj článok na Facebooku Zadajte Váš e-mail …