juncker
Jean-Claude Juncker (vpravo) a José Manuel Barroso. PHOTO: © European Union, 2014

Podarilo sa Junckerovi získať srdcia poslancov? Prečítajte si, čo o ňom hovoria

juncker
Jean-Claude Juncker (vpravo) a José Manuel Barroso. PHOTO: © European Union, 2014

Počas uplynulého týždňa mali európske politické skupiny možnosť vyspovedať Jean-Clauda Junckera, kandidáta na post predsedu Európskej komisie. 27. júna ho na túto pozíciu nominovali lídri členských krajín počas zasadnutia Európskej rady. To však nestačí. Na získanie postu totiž potrebuje podporu Parlamentu. Poslanci o ňom budú hlasovať na plenárnom zasadnutí, ktoré sa uskutoční 15. júla.

Ten, kto sa chce na jeseň stať novým Barrosom, potrebuje získať nadpolovičnú väčšinu hlasov v Európskom parlamente – čiže minimálne 376. Plenárne hlasovanie o Junckerovi sa uskutoční 15. júla. Ešte predtým prednesie poslancom svoj prejav, po ktorom bude nasledovať debata.

Juncker sa v snahe získať parlamentnú podporu stretol tento týždeň s jednotlivými politickými skupinami. Horúci kandidát na šéfa Komisie odpovedal na ich otázky týkajúce sa jeho plánov a priorít, ktorými sa poslanci snažili zistiť, či sa na túto pozíciu hodí. V utorok 8. júla sa stretol so Skupinou socialistov a demokratov, Európskymi konzervatívcami a reformistami a skupinou ALDE. Deň na to diskutoval s predstaviteľmi Európskej ľudovej strany, so Zelenými, skupinou GUE/NGL a poslancami zo skupiny Európa slobody a priamej demokracie.

Predseda Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfred Weber sa o Junckerovi vyjadril nasledovne: “Jean-Claude Juncker dal dnes jasne najavo, že pod jeho taktovkou bude Komisia ambiciózna, s jasnou agendou.” Zároveň dodal, že voľba nového predsedu Komisie prinesie do európskej politiky viac transparentnosti a demokracie. Pripomeňme, že EĽS si Junckera zvolila za lídra svojej kandidátky v májových voľbách do EP.

Gianni Pittella, predseda Socialistov a demokratov (S&D) si ešte Junckerom nie je istý. “Naše konečné rozhodnutie, či Junckera podporíme, ešte nepadlo. V debate budeme pokračovať ešte budúci týždeň,” vyjadril sa po stretnutí jeho skupiny s kandidátom.

Predseda Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) Syed Kamall potvrdil, že ak bude Junker zvolený, jeho skupina s ním bude spolupracovať. Stavia sa však odmietavo voči samotnému procesu jeho nominácie, ktorý podľa neho “predstavuje presun moci zo strany členských štátov na stranu Parlamentu.”

Viac..  Britské požiadavky v spore o brexitovú dohodu môžu spôsobiť ďalší rozpad vzťahov s EÚ, varuje írsky minister

Skupina ALDE po stretnutí s bývalým luxemburským premiérom ujasnila, že o ich podpore “rozhodne nielen jeho vynikajúca proeurópska povesť”, ale aj to, čo bude “obsahom jeho programu.”

Poslanci Európskej zjednotenej ľavice (GUE/NGL) sa počas svojho stretnutia s Junckerom zmieňovali najmä o účinkoch úsporných opatrení a o plánovanej transatlantickej obchodnej dohode. Podľa slov ich predsedníčky Gabi Zimmer “Junckerove priority sa nezhodujú s [ich] víziou budúcnosti EÚ.”

Spolupredsedovia Zelených Rebecca Harms a Philippe Lamberts s Junckerom nesúhlasia na 100 percent, no nejakú šancu u nich predsa len má. “Nie všetky jeho odpovede boli v súlade s našou víziou o EÚ, no máme s ním istý spoločný základ.”

Spolupredseda Skupiny Európa slobody a priamej demokracie (EFDD)  Nigel Farage sa za svojich kolegov vyjadril nasledovne: “Sme veľmi radi, že pán Juncker sa rozhodol prísť a diskutovať s najskeptickejšou skupinou Európskeho parlamentu.”

O Junckerovi sa rozhodne už 15. júla. Ak sa mu podarí získať post, o ktorý sa usiluje, spoločne s členskými štátmi potom pripraví zoznam osôb, ktoré plánuje vymenovať za komisárov. Títo kandidáti potom musia absolvovať verejné vypočutia v príslušných Parlamentných výboroch, ktoré zhodnotia, či pre daný rezort vyhovujú. Predtým, ako nové kolégium začne svoj päťročný mandát, bude potrebovať odobrenie Parlamentu.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

benova

Monika Beňová: Nesprávne uplatňovanie environmentálnych politík nás stojí veľa

Rýchlejšie napĺňanie existujúcich cieľov v oblasti ochrany životného prostredia si vyžaduje ich pravidelné monitorovanie. Práve efektívnosťou …