Eurom by sa malo platiť čoskoro už aj v Litve!

litva
Vlajka Litvy. PHOTO: Flickr.

Litva by mala prijať euro 1. januára 2015, odporučil Európsky parlament vo svojom uznesení, ktoré schválil v pléne v stredu. Toto hlasovanie EP bolo v súlade s odporúčaním Európskej komisie a politickou podporou šéfov štátov a vlád členských krajín EÚ z júnového samitu Európskej rady.

Parlament schválil uznesenie pomerom hlasov 545 za, 116 proti, 34 poslancov sa hlasovania zdržalo. Európsky parlament v prijatom texte vyjadril súhlas s tým, aby Litva prijala euro k 1. januáru 2015.

“Je to dobrá správa pre Litvu, pobaltské štáty a stabilitu v Európe. Intenzívna práca od roku 2006 priniesla krajine nízku infláciu, stabilný výmenný kurz, nízky deficit rozpočtu a primeranú mieru zadlženia k HDP. Litva, vitaj v eurozóne,” povedal spravodajca Werner Langen (EĽS, Nemecko).

Poslanci privítali skutočnosť, že Litva splnila všetky podmienky pre prijatie eura: jej miera inflácie za posledných 12 mesiacov bola v priemere 0,6 % (výrazne pod referenčnou hranicou 1,7 %); schodok štátneho rozpočtu v roku 2013 bol 2,1 % (referenčná hranica sú 3 %) a miera zadlženia 39,4 % HDP (výrazne pod požadovanou hranicou 60 %).

Viac..  Eugen Jurzyca: Viac ako na zastropovanie vysokých cien potravín by sme sa mali sústrediť na kompenzácie najzraniteľnejším

Litva by sa mala stať 19. členom eurozóny po Lotyšsku (2014), Estónsku (2011), Slovensku (2009), Cypre a Malte (2008), Slovinsku (2007), Grécku (2001) či Belgicku, Nemecku, Francúzsku, Írsku, Španielsku, Taliansku, Luxembursku, Holandsku, Rakúsku, Portugalsku a Fínsku (1999).

Ďalší postup

Európsky parlament má pri posudzovaní pripravenosti členských krajín na vstup do eurozóny konzultačnú úlohu. Definitívne schválenie Rady pre všeobecné záležitosti sa očakáva 23. júla.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Deficit verejných financií eurozóny aj celej Únie stúpol

Deficit verejných financií eurozóny podľa sezónne upravených údajov v treťom kvartáli 2022 stúpol na 3,3 …

Consent choices