Európska únia bude naliehať na bangladéšsku vládu, aby dokončila reformu pracovného práva

Rana Plaza
Pohľad na spadnutú budovu Rana Plaza. PHOTO: Flickr.

Pred rokom sa v Bangladéši zrútila budova Rana Plaza, ktorá pochovala tisícku robotníkov a veľa ďalších bolo zranených. Následkom toho vyšli najavo neľudské podmienky v akých museli robotníci pracovať. Európska únia vtedy podnikla kroky podporujúce vytvorenie lepšieho pracovného prostredia v oblasti Južnej Ázie.

Zamerala sa najmä na pracovné právo miestnych a na riadenie dodávateľského reťazca v odevnej výrobe Bangladéša. Európsky komisár pre obchod Karel De Gucht a komisár pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a integráciu László Andor sa pri hodnotení ročného pokroku vyjadrili, že chvália predajcov, ktorí sa aj naďalej angažujú v Bangladéši. “Budeme prioritne naliehať na bangladéšsku vládu, aby dokončila reformu pracovného práva, školenie a nábor inšpektorov, a vytvorila podmienky pre slobodu združovania sa,” dodáva eurokomisár.

Obchodný vzťah Európskej únie a Bangladéša je významný najmä v masovom odevnom priemysle. Práve EÚ je pre túto krajinu najväčším exportným trhom v odvetví. Preto sa komisia po nehode rozhodla spolu so Spojenými štátmi americkými a Medzinárodnou organizáciou práce (ILO) zapojiť do problematiky pracovného práva v Bangladéši.

Viac..  Martin Hojsík: Navrhujeme zákon o životných partnerstvách

Krajina urobila od minulého roka obrovský pokrok, čoho dôkazom je aj vytváranie odborových organizácií. Okrem toho prebiehajú kontroly v továrňach, ktoré podliehajú normám, pričom nálezy inšpektorov sú verejne dostupné. Bangladéš ako rozvojová krajina má však stále čo doháňať a potrebná bude aj efektívna úprava pracovného práva, ktorá zabezpečí pracovnú slobodu bez diskriminácie a zastrašovania na úrovni európskych zákonov.

O mon

Avatar

Odporúčame pozrieť

utecenci

Príliv utečencov do Európy neprestáva. Pozrite si prehľad migračných tokov

Od začiatku roku do 1. augusta 2017 prišlo do Talianska 95.214 migrantov, čo predstavuje nárast oproti …