Ako sme spokojní s rovnováhou medzi prácou a osobným životom?

work-life balance
PHOTO: Ilustračné Flickr.

„Work – life balance“, alebo aj harmónia medzi pracovným a osobným životom, sa v súčasnej uponáhľanej dobe dostáva čoraz viac do popredia. Hľadanie rovnováhy medzi časom stráveným v práci a časom, ktorý nám zostáva na rodinu a seba samých, nie je vždy jednoduché. Najmä ak si predstavíme, že okrem samotnej pracovnej doby nám veľa času z dňa ukrojí cesta do práce a späť.

Priemerný Slovák strávi cestou do roboty a naspäť domov viac ako hodinu a pol. Okrem toho mnohí z nás nosia prácu „v hlave“ aj po tom, ako prekročia prah svojich domovov.

S rovnováhou medzi svojím pracovným a osobným životom sú spokojné tri štvrtiny Európanov. Zvyšná štvrtina si vie tento pomer predstaviť aj lepšie. Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu Eurobarometer, ktorý sa venoval otázkam pracovných podmienok a spokojnosti zamestnancov.

“Najspokojnejší s rozdelením svojho času medzi prácu a rodinu sú Škandinávci a obyvatelia krajín Beneluxu”, uviedla Dana Špacírová, analytička Poštovej banky. Spokojnosť so svojím „work – life balance“ v prieskume vyjadrilo až 9 z 10 Dánov. Nasledovali Holanďania, Belgičania a Luxemburčania, kde spokojnosť s rovnováhou svojho pracovného a súkromného života vyjadrilo viac ako 85 % opýtaných. Zásluhu na tom môže mať aj fakt, že zamestnanci v týchto krajinách sú za svoju prácu aj veľmi dobre ohodnotení. Priemerná mzda v týchto krajinách sa pohybuje na úrovni 3 900 EUR až 4 500 EUR.

Viac..  Martin Hojsík: Znečistený vzduch a korona sú smrteľní spojenci

Slováci síce svojou spokojnosťou za priemernými Európanmi zaostávajú, ale nepatria ani medzi najväčších „frflošov“. Spokojnosť s rozdelením svojho času medzi prácu a osobný život vyjadrilo v prieskume 7 z 10 Slovákov. Viac ako pätina je pritom s touto rovnováhou veľmi spokojná, zvyšná polovica sa označila za skôr spokojnú. Viac než štvrtina opýtaných Slovákov ale so svojím „work – life balance“ spokojná nie je. 

Najmenej spokojní s rovnováhou medzi svojou prácou a súkromím sú Gréci [len 46 % z nich]. Jedine v tejto krajine únie je pritom v tejto oblasti viac nespokojných než spokojných ľudí. Na chvoste rebríčka sa ale popri Grékoch ocitli aj Španieli a Chorváti, z ktorých sú s nastavením pomeru práca vs. súkromie spokojné len menej ako dve tretiny.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Dlh Slovenska stále enormne narastá a čoskoro prekročí únosnú mieru

BRATISLAVA – Slovensko má najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií spomedzi všetkých krajín v EÚ. Konštatuje …