V Európe sa črtá energetická kríza! Rusko dodáva EÚ takmer 40% všetkého zemného plynu

energy
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Jedným zo zásadných problémov pre Európu sú dodávky plynu. Parlament aj vlády členských krajín sa snažia ukončiť závislosť na Rusku, ktoré nám dodáva 39 % všetkého zemného plynu. Napriek silnému úsiliu dováža EÚ vyše 60 % plynu
a 80 % ropy.

Jedným z možných riešení energetického problému je plynový terminál Zeebrugge v Belgicku. Ten patrí k najväčším v Európe a dodáva jej takmer 10 % všetkého plynu.
Do roku 2015 má byť dokončené druhé mólo pre náklad a výklad skvapalneného plynu. Skladovacia kapacita siaha až do 50 miliárd kubíkov plynu.

Rok 2018 by mal byť rokom, kedy bude vybudovaný nový plynovod pre dodávky do južnej Európy. Transjadranský plynovod dlhý 800 km by mal prepojiť grécko-tureckú hranicu s Talianskom krížom cez Grécko, Albánsko a Jadranské more.

Riešenie môže priniesť aj investícia do obnoviteľných zdrojov. Z nich sa v súčasnosti vyrobí 14 % spotrebovanej energie. Cieľom je do roku 2020 vyrábať 20 %. Energia z obnoviteľných zdrojov je však drahšia ako tradičné fosílne palivá. Príklon k obnoviteľným zdrojom by však mohol nastať pri rastúcich cenách ropy a plynu.

Viac..  Komisia schválila mapu regionálnej pomoci pre Slovensko na roky 2022 – 2027

Európa nemá príjemné vyhliadky ani v súvislosti s elektrinou. Europoslanci tlačia na investície a prepojenie elektrických sietí medzi členskými štátmi. Cestou je aj zníženie dovozných nákladov. Keby sa štáty spojili a jednotne vyjednávali so zahraničnými dodávateľmi, bolo by možné stlačiť ceny.

Viac sa dozviete v priloženom videu: 

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

obnovitelne zdroje energie

Podiel energie z obnoviteľných zdrojov bol vlani na úrovni 19,7 %, SR bola pod priemerom na 18. mieste

Najlepšie si počínali severské štáty Švédsko a Fínsko, kde zaznamenali podiel energie z obnoviteľných zdrojov …