Protiruské sankcie negatívne ovplyvnia Slovensko aj svet


ruská vlajka
PHOTO: Flickr.

Po páde malajzijského lietadla na východe Ukrajiny, ktorého zostrelenie sa pripisuje proruským separatistom, sa na Rusko zdvihla obrovská vlna kritiky. Západ v posledných dňoch zavádza nové a tvrdšie sankcie proti Kremľu. Toto však pravdepodobne neostane bez následkov. Nie je vylúčené, že ich pocíti aj Slovensko.

Protiruské sankcie významne ovplyvnia nielen ruskú ekonomiku, ale aj západnú. Z následkov sankcií má strach aj britský minister zahraničných vecí Phillip Hammond. “Nemôžete spraviť omeletu bez toho, aby ste rozbili vajíčka,” varuje.

Balík sankcií zahŕňa zbrojné embargo, zákaz predaja dlhopisov a akcií na európskych trhoch prostredníctvom ruských štátnych bánk.

Sankcie boli podľa Hammonda stanovené tak, aby mali maximálny dopad na ruskú ekonomiku a minimálny na európsku. Určité negatívne vplyvy však štáty Európskej únie jednoznačne pocítia.

“Našu ekonomiku to ovplyvní. Nejde to však inak. Ak chceme, aby ruská ekonomika trpela s cieľom prinútiť Kremeľ zmeniť postoj k dianiu na východnej Ukrajine, a taktiež získať prístup k miestu havárie lietadla, musíme sa pripraviť na následky,” vysvetľuje Hammond.

Podľa Russia Today sankciami najviac utrpí práve Londýn. Dôvodom je jeho blízky vzťah s Moskvou. S týmto tvrdením súhlasí aj ruský veľvyslanec v Británii Alexander Jakovenko. “Stále tvrdšie sankcie voči najväčším bankám v Moskve budú mať negatívny vplyv na Londýn a aj na celosvetovú ekonomiku,” myslí si. Podľa neho sú dokonca nezákonné, nezmyslené a kontraproduktívne.

Pred zavádzaním sankcií varujú aj nemeckí obchodní lídri, podľa ktorých môžu vyústiť do straty tisícok pracovných miest a zvýšiť ceny energií v Európe.  

Nemecko, ako krajina orientovaná na export, si to veľmi dobre uvedomuje. “Vieme, že nás sankcie môžu negatívne ovplyvniť. Nemôžeme však tolerovať občiansku vojnu,” objasňuje pre NASDAQ nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel.

“Rusi musia vedieť, že za týchto podmienok nebudú voľne investovať a užívať si demokratickú slobodu v Európe,” dodal.

Máme sa báť?

Ekonomické sankcie sú dvojsečná zbraň a svet si to uvedomuje. Doplatiť na ne môže aj Slovensko. Najčastejšie sa spomína automobilka v Žiline, ktorá vo veľkom vyváža na východ. Sú tu však aj ďalšie závody, ktoré dodávajú Rusom produkciu, na ktorú bude uvalené embargo.

Viac..  Medziročná inflácia v eurozóne sa v novembri spomalila

Obmedzenia pocítia aj ruské banky, ktoré by sa mali ťažšie dostávať k európskym peniazom. Ich klientov na Slovensku by sa však nemali dotknúť.

Podľa odborníkov ale obnovenie Studenej vojny, tak ako si ju pamätáme spred roku 1989, nehrozí. Sankcie údajne nie sú také silné, aby ruskú ekonomiku odsunuli do izolácie.

Reakcia na sankcie

V koordinácii s Európskou úniou rozšírili protiruské sankcie aj Američania. V utorok to oznámil samotný prezident Barack Obama. Ruská odpoveď však prišla onedlho. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že zavádzanie sankcií považuje za deštruktívne a krátkozraké a straty z toho vyplývajúce USA pocítia.

V podstate prvé oficiálne vyhlásenie Moskvy na sankcie ich označuje za vykonštruované a nelegitímne. “Takéto rozhodnutia Washingtonu neprinesú nič iné, len ďalšie komplikácie v rusko-amerických vzťahoch a vytvoria nepriaznivú atmosféru v medzinárodných záležitostiach, v ktorých súčinnosť týchto dvoch krajín hrá veľakrát dôležitú úlohu,” konštatuje ministerstvo.

Západ sankcionuje Rusko pre postoj k dianiu na Ukrajine, avšak Rusi majú na celú vec iný názor. Podľa nich sú to naopak Američania, ktorí môžu za tragický vývoj udalostí na Ukrajine a je to Kyjev a jeho zaoceánski spojenci, ktorí nesú vinu na rastúcom počte obetí vo východných regiónoch.

Zatiaľ čo Západ obviňuje Rusov z podpory separatistov, Kremeľ zas hádže vinu na USA, že zakrývajú zverstvá, ktoré pácha ukrajinská armáda.

Ako táto prestrelka medzi Západom a Ruskom nakoniec dopadne, však pravdepodobne ukážu až nasledujúce mesiace.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …