Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 30. týždňa

zemeguľa
PHOTO: Flickr.

VEĽKÁ BRITÁNIA

Britská centrálna banka [BoE] minulý týždeň zverejnila minútky zo svojho ostatného zasadnutia, ktoré sa ale niesli v menej jastrabom duchu než trh očakával. V súlade s predpokladmi sa ukázalo, že všetci deviati hlasujúci centrálni bankári boli v úvode mesiaca za ponechanie základnej sadzby bez zmeny na úrovni 0,50 %. Keďže ale guvernér BoE Carney v uplynulých mesiacoch masíroval trh vyhláseniami, že zvýšenie sadzieb by mohlo prísť skôr ako obchodníci predpokladajú, očakávali sa od minutiek nejaké podrobnosti plánu uťahovania menovej politiky na ostrovoch. Nič také sa ale neudialo a centrálni bankári si radšej počkajú na augustový kvartálny inflačný report.
Situáciu neskôr zaklincoval samotný Carney vyhlásením, že on nevie, kedy začnú úrokové sadzby na ostrovoch rásť. Trh v súčasnosti započítava prvý „hike“ v októbri 2014.

RUSKÁ FEDERÁCIA

„Ruská centrálna banka v piatok nečakane zvýšila úrokové sadzby v krajine po tom, ako sa prehlbuje kríza spojená s dianím na Ukrajine, západné mocnosti rozširujú sankcie voči Ruskej federácii a rubeľ opäť oslabuje“, uviedla Dana Vrabcová, analytička Poštovej banky. Jednotýždenná úroková sadzba sa zvýšila zo 7,50 % na 8,00 %, čím sa centrálna banka snaží tlmiť inflačné tlaky [júnový cenový rast dosiahol 7,8 % r/r], ale aj brániť odlivu kapitálu z krajiny. Čistý kapitálový odliv z ruských aktív dosiahol v prvej polovici tohto roka podľa dát centrálnej banky až 74,6 mld. USD,
pričom za celý minulý rok toto číslo dosiahlo len 61 mld. USD. Ruskej ekonomike hrozí ochladenie, keď podľa MMF v tomto roku porastie len o 0,2 %, zatiaľ čo vlani si pripísala medziročný rast o 1,3 %. Ak budú sankcie západu pretrvávať či sa dokonca rozšíria, je možný aj pokles ruského HDP.

POĽSKO

Európsky súd pre ľudské práva [ESĽP] minulý štvrtok nariadil poľskej vláde vyplatiť dvom zahraničným občanom odškodné za ujmu na zdraví, ktorá bola týmto ľuďom spôsobená počas ich zadržiavania v rokoch 2002 a 2003 v tajných zariadeniach americkej CIA na poľskom území. Poľský premiér Donald Tusk však v závere týždňa avizoval, že jeho vláda sa proti rozhodnutiu ESĽP odvolá. Rozhodnutie bolo poľskou stranou označené za „strápňujúce“, pričom plnenie by znamenalo bremeno pre poľské financie i povesť samotnej krajiny.

Viac..  Népszava: Nikto v EÚ nemíňa menej ako čoraz chudobnejší Maďari

ČESKÁ REPUBLIKA

Ratingová agentúra S&P potvrdila rating Českej republiky na úrovni AA – so stabilným výhľadom. Podľa S&P toto hodnotenie odráža úverovú spoľahlivosť našich susedov, ktorá sa opiera aj o stabilné inštitúcie, dobré riadenie ekonomiky, nízku zahraničnú
zadlženosť a stabilný bankový sektor.

MAĎARSKO

Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý sa v zahraničí ako líder neteší veľkej obľube, sa pripravuje na zahraničnú cestu do USA. Zaujímavé však je, že nezavíta do Bieleho domu a nestretne sa tak s americkým prezidentom Barrackom Obamom. Dôvodom je údajne
nezáujem americkej strany o takéto stretnutie a Orbán tak navštívi len New York a Los Angeles. Naposledy bol Orbán hosťom v Bielom dome ešte v roku 1998 v čase, keď bol americkým prezidentom Bill Clinton.

SLOVINSKO

Strana víťaza parlamentných volieb v Slovinsku, Mira Cerara, nie je naklonená pokračovaniu privatizácie štátnych podnikov, ktorú započala bývalá premiérka Alenka Bratušeková. Tá určila na privatizáciu 15 spoločností vrátane Telekom Slovenije a Nova Kreditna Banka Maribor. Všetko však napokon môže byť inak, keďže Cerar vyhlásil, že je proti privatizácii ako takej z princípu. Zástancom privatizácie je však guvernér slovinskej centrálnej banky Bostjan Jazbec, podľa ktorého je potrebné do krajiny prilákať zahraničné investície

O ram

Odporúčame pozrieť

M. Wiezik: Zmrazené fondy pre Maďarsko môžu byť uvoľnené len ak dôjde k náprave

V súvislosti s dnešným rozhodnutím Európskeho parlamentu (EP) žalovať Európsku komisiu za uvoľnenie eurofondov Maďarsku …

Consent choices