EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Eurobarometer: Hospodárska situácia sa v najbližších 12 mesiacoch zlepší
Šefčovič
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. PHOTO: © European Union.

Eurobarometer: Hospodárska situácia sa v najbližších 12 mesiacoch zlepší

Šefčovič
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. PHOTO: © European Union 2014 – EP

Výsledky najnovšieho Eurobarometra, čiže celoeurópskeho prieskumu verejnej mienky ukázali, že obyvatelia EÚ zaznamenávajú pozitívne zmeny. Tie podľa ich  názoru priniesli najmä májové voľby do Európskeho parlamentu.

Obyvatelia EÚ ako sa ukázalo v rámci prieskumu, nadobúdajú pocit, že na ich volebnom hlase záleží, pričom 65% účastníkov sa považuje za Európanov. Oproti výsledkom Eurobarometra z jesene 2013 ide o zlepšenie o 6%.

Okrem toho z prieskumu tiež vyplýva optimizmus v súvislosti s hospodárskou situáciou a budúcnosťou EÚ. Prvýkrát od začiatku finančnej krízy pred siedmimi rokmi si viac Európanov myslí, že hospodárska situácia sa v najbližších 12 mesiacoch zlepší. „Zažili sme náročné obdobie, no Európa sa začína spamätávať z krízy. Ukazujú sa prvé plody spoločného európskeho úsilia nasmerovať Európu na cestu oživenia hospodárstva. Nezlepšujú sa iba hospodárske ukazovatele, ale aj postoj občanov k hospodárskej situácii,” vyjadril sa podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Viac..  Európska únia je podľa Lajčáka silná, aj keď čelí snahám zvonku oslabiť ju

Silnie aj podpora eura. V Litve, ktorá plánuje vstup do eurozóny, sa v prospech eura vyjadrilo o 10 percentuálnych bodov viac obyvateľov ako naposledy. Podobné tendencie môžeme pozorovať aj v Lotyšsku a na Cypre.

Jarný štandardný Eurobarometer 2014 sa uskutočnil formou osobných rozhovorov v období od 31. mája do 14. júna 2014. V rámci prieskumu bolo oslovených celkovo 32 689 respondentov zo všetkých členských štátov EÚ a kandidátskych krajín.

O mon

Odporúčame pozrieť

Gates, Juncker

Bill Gates: Potrebujeme nové technológie, aby sme mohli zabrániť najhorším dôsledkom zmeny klímy

Európska komisia a skupina Breakthrough Energy dnes podpísali memorandum o porozumení s cieľom zriadiť spoločný …