EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Brusel chce systém CASCADE na každom letisku, skúmať má energetické výdavky

Brusel chce systém CASCADE na každom letisku, skúmať má energetické výdavky

Letisko
Letisko. PHOTO: Flickr

Vedci vytvorili počítačový softvér CASCADE po tom, čo sa Komisii nepáčil stav európskych letísk v energetických výdavkoch a dopadu na životné prostredie.  

Výskumníci z Nemecka, Írska, Talianska a Srbska pracovali na softvéri pod strechou Komisie, ktorá jej odklepla 2,6 milióna eur. Aplikáciu zatiaľ testujú len na dvoch letiskách, v rímskom Fiumicino a milánskom Malpensa. CASCADE je systém kamier a snímačov, ktorými zaznamenáva tepelné a energetické výdavky. Podľa zozbieraných dát vie vyhodnotiť, kde a kedy je najlepšie zapínať kúrenie, svetlá, otvárať okná a podobne. Podľa štatistiky ušetril tento program dvom letiskám na spotrebe 6000 MWh. V istej analógii to je 42 000 ton CO2, alebo 840 000 eur. 

Medzinárodná rada pre európske letiská podporí rozšírenie softvéru, čo znamená jeho postupný rozvoj na viac než 450 letísk v EÚ. Ďalšie letiská sa ho dočkajú najskôr na začiatku nového roka.

Viac..  Až 14 členským štátom EÚ hrozí, že nedosiahnu stanovený recyklačný cieľ

Koordinátor projektu CASCADE na Fraunhoferovom inštitúte pre solárne energetické systémy v nemeckom Freiburgu Nicolas Réhault povedal: „Inovatívny softvér dokáže detekovať miesta, napr. kedy nie sú nutné simultánne kúrenia, či chladenia. Senzory zachytia miesta, z ktorých veľmi uniká teplo. Systém navrhne riešenie, a v podstate prispeje k efektívnemu využívaniu energetických tokov. “ Okrem toho sa spolieha na to, že systém sa rozšíri aj do iných významných a frekventovaných budov, napr. bánk a nemocníc.

O mve

Odporúčame pozrieť

letisko

Obrovský výpadok letov. Až 15 000 lietadiel meškalo

BRATISLAVA / Európske lety zažili veľký výpadok. Padol systém pre riadenie letovej prevádzky v Európe, ktorý …