Anexia Krymu posunula geografický stred Ruska

rusko
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Anexia ukrajinského Krymu postavila ruských zemepiscov pred nečakaný problém – geografický stred Ruska sa posunul o niekoľko desiatok metrov na juh. Preniesť bude treba nielen pravoslávny kríž, ale aj drevenú kaplnku, ktorá od roku 1992 zdobí stred Ruska na kopci pri sibírskom jazere Vivi v Krasnojarskom kraji.

Stred Ruska sa dramaticky zmenil už po rozpade Sovietského zväzu, kedy impérium stratilo strednú Áziu a rozsiahly pás krajiny medzi Ukrajinou a Pobaltím. Pokusy nájsť stred štátu boli ale realizované už v ére Romanovcov pred prvou svetovou vojnou a aktívne sa do nich zapojil známy vedec Dmitrij Mendelejev. Stred cárskeho Ruska umiestnil južne od mesta Turuchanska na sibírskej rieke Jenisej.

Oslava v bažinách

V sovietskej ére bolo považované za stred krajiny miesto ležiace kdesi v hlbokom sibírskom tajchu medzi riekami Ob a Jenisej. Plány vybudovať v 70. rokoch v príslušnej lokalite okázalý pamätník bratstva sovietskych národov, vtedy nevyšli. Moskovským stranickým funkcionárom sa vraj nechcelo oslavovať jednotu ríše v sibírskych bažinách.

V roku 1989 vraj výpočty vedcov preukázali, že stredom SSSR je v skutočnosti dedina Tokma na rieke Nepa v Irkutskej oblasti. Oslavovať nový zväzový stred ale úrady už nestihli, do dvoch rokov sa Sovietsky zväz rozpadol.

Viac..  Pomôcť Afgancom je naša morálna povinnosť, prízvukuje Ursula von der Leyenová

Žil tu Ukrajinec

V roku 1992 určil kartograf Pjotr Bakut za centrum Ruskej federácie juhovýchodný breh jezera Vivi. Teraz musia vedci výpočty upraviť s ohľadom na “získanie” Krymu. Nové miesto vraj bolo už za prítomnosti krasnojarského pravoslávneho metropolitu vysvätené.

Stred Ruska je miesto neobávané a nepreskúmané, dodnes ani vedci nepoznajú hĺbku samotného jazera. Za posledných dvanásť rokov, podľa miestneho denníka Abakanskij portal, žil v širšom okolí jediný človek menom Anatolij Denisenko. Nebol to ale Rus, ale Ukrajinec.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

KORONAVÍRUS: Počet obetí ochorenia COVID-19 v Rusku dosiahol ďalší denný rekord

Počet úmrtí na koronavírus v Rusku stúpol už piaty deň v rade a dosiahol nový …