EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Anexia Krymu posunula geografický stred Ruska

Anexia Krymu posunula geografický stred Ruska

rusko
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Anexia ukrajinského Krymu postavila ruských zemepiscov pred nečakaný problém – geografický stred Ruska sa posunul o niekoľko desiatok metrov na juh. Preniesť bude treba nielen pravoslávny kríž, ale aj drevenú kaplnku, ktorá od roku 1992 zdobí stred Ruska na kopci pri sibírskom jazere Vivi v Krasnojarskom kraji.

Stred Ruska sa dramaticky zmenil už po rozpade Sovietského zväzu, kedy impérium stratilo strednú Áziu a rozsiahly pás krajiny medzi Ukrajinou a Pobaltím. Pokusy nájsť stred štátu boli ale realizované už v ére Romanovcov pred prvou svetovou vojnou a aktívne sa do nich zapojil známy vedec Dmitrij Mendelejev. Stred cárskeho Ruska umiestnil južne od mesta Turuchanska na sibírskej rieke Jenisej.

Oslava v bažinách

V sovietskej ére bolo považované za stred krajiny miesto ležiace kdesi v hlbokom sibírskom tajchu medzi riekami Ob a Jenisej. Plány vybudovať v 70. rokoch v príslušnej lokalite okázalý pamätník bratstva sovietskych národov, vtedy nevyšli. Moskovským stranickým funkcionárom sa vraj nechcelo oslavovať jednotu ríše v sibírskych bažinách.

Viac..  Cez Alpy naboso. Záchranári majú s migrantmi plné ruky práce

V roku 1989 vraj výpočty vedcov preukázali, že stredom SSSR je v skutočnosti dedina Tokma na rieke Nepa v Irkutskej oblasti. Oslavovať nový zväzový stred ale úrady už nestihli, do dvoch rokov sa Sovietsky zväz rozpadol.

Žil tu Ukrajinec

V roku 1992 určil kartograf Pjotr Bakut za centrum Ruskej federácie juhovýchodný breh jezera Vivi. Teraz musia vedci výpočty upraviť s ohľadom na “získanie” Krymu. Nové miesto vraj bolo už za prítomnosti krasnojarského pravoslávneho metropolitu vysvätené.

Stred Ruska je miesto neobávané a nepreskúmané, dodnes ani vedci nepoznajú hĺbku samotného jazera. Za posledných dvanásť rokov, podľa miestneho denníka Abakanskij portal, žil v širšom okolí jediný človek menom Anatolij Denisenko. Nebol to ale Rus, ale Ukrajinec.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Slovenskí europoslanci vyzývajú na boj proti dezinformáciám a propagande šírenej z Ruska

Poslanci Európskeho parlamentu diskutovali v stredu na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu o vplyve ruskej propagandy na členské  štáty …